Malowanie ścian wałkiem, pędzlem czy pistoletem

Marek Szydełko
18.06.2021

Malowanie ścian to podstawowa czynność, która składa się na generalny remont domu lub mieszkania. Jest to bardzo ważne przedsięwzięcie, gdyż to właśnie od tego czynnika w głównej mierze zależy estetyczny wygląd pomieszczenia. Malowanie ścian możemy z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie. Oczywiście do realizacji tego celu niezbędny jest wybór odpowiedniego narzędzia. Na rynku dostępne są wałki, pędzle oraz pistolety do malowania. Co zatem najlepiej sprawdzi się do malowania ścian? Przeczytaj poradnik i sprawdź sam!

Czym malować ściany? - narzędzia malarskie

Wałek do malowania

Wałki to powszechnie używane narzędzia do malowania ścian. Zbudowane są z dwóch podstawowych elementów - rączki oraz rolki. Występują w wielu rozmiarach, co pozwala dobrać model odpowiedni względem powierzchni ścian. W zestawie występuje także kuweta, która zbiera nadmiar farby. To, co odróżnia od siebie wałki malarskie to rodzaj materiału, z którego wykonana jest rolka. Każdy z nich posiada inne właściwości, a co za tym idzie - umożliwia osiągnięcie zadowalających efektów.

Wałki welurowe doskonale nadadzą się do malowania ścian o dużej powierzchni. Jedynym warunkiem jest, by ściana była gładka, ponieważ model ten nie sprawdzi się w przypadku chropowatej tekstury. Poszycie z weluru zapewnia dokładne krycie. Wałki z mikrofibry wprawdzie są podobne do tych welurowych, niemniej jednak ich runo jest całkowicie sztuczne. Dobrze sprawdzą się do malowania farbami lateksowymi oraz emulsyjnymi. Rolka z mikrofibry nadaje się do jednolitych powierzchni, nie pozostawiając przy tym smug ani zacieków.

Wałki syntetyczne ze sznurka w przeciwieństwie do tych pierwszych świetnie poradzą sobie z nakładaniem farby na chropowatą powierzchnię. Bardzo dobrze spisują się do nakładania farb emulsyjnych. Z kolei do farb rozpuszczalnikowych najlepszym wyborem będą runa wykonane z gąbki, czy też moheru.

Kiedy wybrać wałek malarski?

Wałki malarskie dobrze sprawdzą się w sytuacji, gdy chcemy pomalować ścianę o dużej powierzchni. Narzędzie to pozwala w szybki i łatwy sposób odmienić wygląd pomieszczenia. Z wałka może korzystać każdy, nawet niedoświadczony malarz. Warto mieć na uwadze, że zadowalający efekt końcowy zależy przede wszystkim od doboru odpowiedniego rodzaju rolki oraz farby. Modele o krótkim włosiu nadają się do pokrywania gładkich powierzchni. Natomiast te o długim włosiu są przeznaczone dla powierzchni nierównych, chropowatych. Pamiętając o tych zasadach z pewnością unikniemy nieestetycznych plam i smug.

Pędzle malarskie

Pędzle to narzędzia malarskie znane od wieków. Choć w obecnych czasach zostały po części wyparte przez wałki, wciąż wielu malarzy decyduje się na ich wybór. Pędzle zbudowane są z trzonka, skuwki oraz włosia. Występują w różnych kształtach - począwszy od prostych, poprzez okrągłe, aż po skośne. Mogą być wykonane z włosia syntetycznego, jak i naturalnego.

Tradycyjne pędzle malarskie nadają się do malowania ścian o dużej, jak i małej powierzchni. Do tych pierwszych najczęściej wybiera się tzw. ławkowce, czyli pędzle o bardzo dużych rozmiarach. Oczywiście przy ręcznym malowaniu ściany wymaga się ogromnej precyzji i dokładności. Natomiast mniejsze pędzle płaskie, okrągłe bądź skośne doskonale sprawdzą się do pokrywania farbą trudno dostępnych miejsc, tj. narożniki ścian i wiele innych. Decydując się na malowanie ścian pędzlem bez wahania warto dokupić mniejszy pędzel pomocniczy, ponieważ znacznie ułatwi on pracę.

Oprócz wyboru odpowiedniego pędzla malarskiego, równie ważny jest wybór odpowiedniej farby. Pędzle z naturalnej szczeciny (najczęściej świni lub konia) sprawdzą się niemal przy każdym rodzaju farby. Niemniej jednak najlepiej używać ich w przypadku substancji malujących na bazie rozpuszczalników. Wówczas zyskamy pewność, że farba będzie dobrze rozprowadzać  się po powierzchni ściany.

Pędzle z syntetycznego włosia dobrze sprawdzą się do farb wodorozcieńczalnych. Bez wątpienia umożliwia to szybkie i sprawne rozprowadzanie substancji na ścianach o gładkiej powierzchni. Końcówki włosia są na tyle zmiękczane, że podczas nakładania farby niewidoczny jest żaden ślad. Pędzle malarskie zdadzą swój egzamin zarówno przy gładkich, jak i nieco chropowatych powierzchniach. Za pomocą pędzla pomalujemy nie tylko ściany, ale również grzejniki, parkiet czy listwy przypodłogowe.

Urządzenia hydrodynamiczne

Malowanie natryskowe to metoda, która cieszy się ogromną popularnością, jak również uznaniem wśród malarzy. Nic dziwnego, w końcu urządzenie hydrodynamiczne umożliwia szybkie i sprawne pokrycie ścian farbą. Na czym dokładnie polega malowanie natryskowe? To nic innego, jak rozpylanie farby pod ciśnieniem. Czynność ta odbywa się za pomocą specjalnego pistoletu, w której umieszczana jest substancja malująca (najczęściej farby lateksowe).

Pod wpływem sprężonego powietrza zostaje ona rozbita na drobne kropelki (aerozol). Drobinki wydobywają się przez otwór, a następnie są sukcesywnie nanoszone na konkretną powierzchnię. Jak możemy zauważyć, malowanie natryskowe nie wymaga użycia wałków, ani pędzla. Dzięki tej metodzie możliwe jest dokładne pokrycie ścian. Nie zachodzi również konieczność poprawiania żadnych niedociągnięć. Farba dokładnie wnika w każde, nawet trudno dostępne miejsce.

Agregat do malowania natryskowego może zostać wykorzystany zarówno w przypadku dużych, jak i mniejszych powierzchni. Struktura ściany nie gra roli, gdyż farba pod wpływem ciśnienia jest w stanie dotrzeć w najmniejsze zakamarki. Wszystko to sprawia, że malowanie natryskowe jest doskonałym rozwiązaniem w niemal każdej sytuacji. 

Malując agregatem już w ciągu minuty jesteśmy w stanie pomalować kilka metrów ściany. Należy dodać, że malowanie pistoletem to także oszczędność farby, a co za tym idzie - minimalizacja kosztów. Zużycie substancji malującej jest naprawdę niewielkie. Używanie urządzenia natryskowego jest niezwykle proste. Bez przeszkód mogą korzystać z niego nawet niedoświadczeni malarze. Wystarczy zapoznać się z instrukcją obsługi i stosować do podstawowych zasad malowania natryskowego.

Jak przygotować ściany do malowania?

Niezależnie od tego, czym zdecydujemy się malować ściany, powinniśmy zadbać o ich odpowiednie przygotowanie. Na powierzchni ściany gromadzi się kurz, zacieki, czy też tłuste, trudne do usunięcia plamy. Takie czynniki znacząco obniżają przyczepność farby, co przekłada się na nieestetyczny wygląd pomieszczenia. Jak zatem przygotować ściany do malowania?

W pierwszej kolejności powinniśmy ocenić przyczepność starych powłok malarskich. W momencie, gdy odstają one od podłoża, warto je usunąć. Natomiast jeśli trzymają się dobrze - nie ma takiej potrzeby. Kolejnym istotnym krokiem jest umycie ścian przed malowaniem. Najlepiej zrobić to za pomocą delikatnej ściereczki i mydła malarskiego. Jeśli zauważymy w pomieszczeniu pleśń również należy ją usunąć.

Następnym etapem jest wyrównanie powierzchni. W celu osiągnięcia jak najlepszego efektu wizualnego należy uzupełnić wszelkie ubytki, rysy i inne nierówności. Dzięki temu farba nałożona na ścianę będzie prezentować się idealnie. Przed malowaniem na ścianę możemy nałożyć specjalny grunt, który zwiększy przyczepność substancji malującej, a jednocześnie wyrówna całe podłoże. Gruntowanie jest szczególnie ważne w przypadku tynków gipsowych oraz płyt gipsowo-kartonowych.

Opcjonalnie istnieje możliwość położenia gładzi szpachlowej. Przed malowaniem warto zaopatrzyć się w folię malarską, aby zabezpieczyć wszystkie przedmioty, które nie podlegają malowaniu. Dobrze kupić również taśmę malarską w celu zabezpieczenia framug okien i drzwi.

Podsumowanie

Malowanie ścian to bardzo ważny zabieg podczas remontu domu. Do tego przedsięwzięcia niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Najistotniejszym aspektem jest wybór narzędzi malarskich dopasowanych do rodzaju ściany. Z pewnością wielu malarzy zastanawia się, czym malować ściany, aby uzyskać estetyczny wygląd? W ofercie dostępne są pędzle i wałki, jak również agregaty malarskie. Każda z technik posiada swoje zalety. Przy czym warto zaznaczyć, że urządzenie hydrodynamiczne pozwala na malowanie ścian bez korzystania z narzędzi pomocniczych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie