W polskich realiach mianem luksusowej określamy każdą nieruchomość, której cena zakupu przekracza 1 milion złotych. Co oczywiste, takie mieszkania lub domy powstają w bardzo ograniczonej liczbie, ponieważ nie ma na nie zbyt wielu chętnych. Ciekawostką jest natomiast fakt, że luksusowe nieruchomości budzą coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów, którzy chcą na nich po prostu zarabiać.
Wynajęcie luksusowej nieruchomości nie jest łatwe, ponieważ w naszym społeczeństwie pokutuje przekonanie, że ktoś, kto ma duże pieniądze, raczej kupuje lokal na własność, a nie przeznacza kilku tysięcy złotych miesięcznie na czynsz. Nie oznacza to jednak, że rynek jest bardzo skromny. Trzeba tylko zmienić grupę docelową.
Bardzo ciekawym pomysłem może być okazjonalne wynajmowanie luksusowej nieruchomości, np. na potrzeby telewizji (kręcenie odcinków seriali, programów typu reality show itd.). Zainteresowani wynajęciem luksusowej nieruchomości mogą być także bogaci turyści czy firmy, które organizują ekskluzywne imprezy dla swoich kontrahentów.
Popyt na luksusowe nieruchomości na rynku wtórnym jest bardzo ograniczony. Oznacza to, że zakup wartościowego domu czy mieszkania z myślą o jego późniejszej odsprzedaży jest ryzykownym pomysłem. Eksperci rynku nieruchomości wprost określają taką inwestycję mianem hazardu. Dlaczego?
Powód jest prosty: w momencie, gdy na rynku nieruchomości panuje bessa, jako pierwsze spadają ceny właśnie luksusowych obiektów, na które zwyczajnie brakuje chętnych. Znacznie bezpieczniejszą lokatą kapitału będą więc np. dwa standardowe mieszkania niż jeden luksusowy apartament.
Ponadto nie zapominajmy, że bardzo wysoka cena zakupu powoduje, iż roczna stopa zwrotu z inwestycji (liczona jako wzrost jej wartości) jest znacznie niższa, niż ma to miejsce w przypadku typowych mieszkań i domów. Z tego też powodu o inwestycji w nieruchomości luksusową powinny myśleć wyłącznie osoby, które liczą się ze stratą i są w stanie ją zaakceptować.
Na koniec dobra rada: inwestycja w luksusową nieruchomość ma sens wtedy, gdy jest ona korzystnie zlokalizowana. Mamy tutaj na myśli ścisłe centrum miasta (w przypadku apartamentów) lub tzw. dobrą dzielnicę (w przypadku domów).