Listwy przypodłogowe – jakie wybrać?

Antoni Kwapisz
20.03.2016

Większość z nas szuka w życiu kompromisów, co szczególnie dobrze widać podczas remontu mieszkania czy budowy domu. Chcemy wybierać rozwiązania optymalne pod względem ceny, jakości i wyglądu. Idealnym są listwy przypodłogowe. Nie poświęcamy im aż tak dużo uwagi, jak panelom czy płytkom, jednak zdajemy sobie sprawę, że źle dobrane listwy mogą zniszczyć cały efekt. Spróbujemy ułatwić Ci podjęcie dobrego wyboru.

Listwy przypodłogowe z tworzywa sztucznego

Jest to obecnie podstawowe, choć już nie tak chętnie wybierane rozwiązanie. Listwy z tworzywa sztucznego pojawiły się w Polsce kilkanaście lat temu i od razu zyskały sobie ogromną popularność. Były i są tanie, nieźle imitują wygląd drewna, łatwo się je montuje, dostępnych jest mnóstwo łączników o przeróżnych kątach i wykończeniach. Prawie ideał.

Prawie, bo dziś coraz częściej odchodzi się od listew z plastiku. Dlaczego? Ponieważ są one podatne na uszkodzenia (np. podczas odkurzania), wielu osobom przeszkadza też ich mimo wszystko sztuczny wygląd. Trzeba też wspomnieć o wysokich cenach akcesoriów do łączenia listew. Za wszelkie narożniki, końcówki zapłacimy sporo pieniędzy (jeden narożnik wklęsły może kosztować tyle, co cała 3-metrowa listwa).

Warto wiedzieć

Jeśli zamierzasz ukryć w listwach jakieś przewody, to wybór masz ograniczony i musisz postawić na te wykonane z tworzywa sztucznego, które posiadają specjalną rynienkę na kable.

Listwy przypodłogowe z MDF

Hit w czasach, gdy na polskim rynku zaczęły pojawiać się panele podłogowe. Później wyparte przez listwy z tworzywa sztucznego, obecnie triumfalnie wracająca na – dosłownie – salony. Listwy z MDF wyglądają po prostu lepiej niż ich plastikowe odpowiedniki. Dziś mamy do wyboru tak wiele rodzajów ich wykończeń, fazowań, kolorów i wysokości, że nie ma praktycznie żadnego problemu, aby kupić listwy odpowiadające nawet wysublimowanym gustom domowników.

Listwy z MDF nie są jednak pozbawione wad. Nadal nie jest to rozwiązanie polecane do pomieszczeń, gdzie utrzymuje się wysoka wilgotność lub są one narażone na zawilgocenie od źle zaizolowanej podłogi. MDF to także materiał dość słaby, dlatego łatwo go uszkodzić podczas sprzątania.

Listwy z MDF są także nieco droższe od swoich plastikowych odpowiedników, co jednak nie przeszkadza aż tak, jak bardzo problematyczny montaż. Nie chodzi nawet o mocowanie listew do ściany (można to zrobić na klej lub specjalne mocowania), ale o ograniczoną podaż łączników.

W każdym domu dojdzie do sytuacji, w której listwa będzie musiała zostać przycięta i połączona z drugą listwą np. na narożniku. W przypadku listew z MDF jest to trudne zadanie, choć trzeba uczciwie przyznać, sytuacja z podażą łączników do różnych typów listew stale się poprawia (niestety, nadal są one bardzo drogie).

Jeśli nie znajdziemy odpowiedniego łącznika, pozostanie nam przycięcie końcówek listew pod takim kątem, aby dobrze do siebie przylegały. Nie zawsze się to udaje, a także – powiedzmy sobie szczerze  - wygląda bardzo średnio.

Pamiętaj

Bywają sytuacje, gdy można zrezygnować z listew przypodłogowych i zastąpić je np. tzw. brudnikiem z płytek ceramicznych. To jednak rozwiązanie wyłącznie do pomieszczeń wykończonych już terakotą czy ceramiką.

Wybór zatem należy do Ciebie – weź pod uwagę wszystkie argumenty, sprawdź dostępność akcesoriów do listew, którymi się interesujesz i podejmij dobrą decyzję – zarówno z ekonomicznego, jak i estetycznego punktu widzenia.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie