Kupujemy tani w użytkowaniu dom. Czym się kierować?

Andrzej Winnicki
28.02.2024

Osoby szukające domu dla siebie coraz częściej wykazują się zdrowym rozsądkiem i nie kupują nieruchomości ponad stan. Wyraźnie maleje zainteresowanie olbrzymimi domami, które są niezwykle kosztowne i kłopotliwe w utrzymaniu. Dziś zaczyna dominować trend poszukiwania domów, które nie zrujnują swoich właścicieli. Podpowiadamy, czym należy się kierować przy wyborze takiej nieruchomości.

Powierzchnia użytkowa

Zacznijmy od oczywistego, a jednak często pomijanego kryterium decydującego o kosztach eksploatacji danego domu. Jasne, że fajnie jest mieszkać w bardzo dużym budynku, w którym mamy mnóstwo miejsca do gromadzenia przedmiotów. Pamiętajmy jednak, że tę powierzchnię trzeba ogrzać, oświetlić i posprzątać. Szybko może się okazać, że to, co początkowo wydawało się super komfortowe, zamieni się w ekonomiczny koszmar.

Technologia budowy

Zdecydowanie najtańsze w użytkowaniu są domy pasywne oraz energooszczędne, stad warto zwrócić uwagę na to, w jakiej technologii został wybudowany konkretny budynek – czy zastosowano w nim dobrej jakości materiały izolacyjne, okna trzyszybowe, energooszczędne drzwi i bramę garażową, czy ściany są murowane czy szkieletowe etc.

Instalacje gwarantujące duże oszczędności

Wybierając dom z rynku wtórnego warto skupić się na tych nieruchomościach, które są wyposażone w rozwiązania przynoszące wymierne oszczędności z tytułu zużycia energii oraz wody. Mamy na myśli instalację fotowoltaiczną, studnię z pompą głębinową oraz przydomową oczyszczalnię ścieków.

Lokalizacja

Na koszty użytkowania domu, czy szerzej życia, duży wpływ ma również lokalizacja budynku. Jeśli dom jest położony w szczerym polu, to trzeba być przygotowanym na uzależnienie się od samochodu, co pociągnie za sobą duże wydatki na paliwo

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie