Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym spędzamy bardzo dużo czasu w ciągu dnia – i dotyczy to wszystkich domowników, włącznie z dziećmi. Tym ważniejsze jest to, aby urządzając kuchnię zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych. Tutaj warto zastosować się do kilku prostych wskazówek, dzięki czemu istotnie zminimalizujemy ryzyko wypadków, w tym tych mogących skończyć się tragicznie. Garść podpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.
Trudno byłoby z nich zrezygnować w kuchni, dlatego priorytetem powinno być wybranie takich sprzętów, które są bezpieczne dla dzieci. Jeśli chodzi o płytę grzewczą, to sprawa jest prosta – stawiamy na model indukcyjny, w którym nie występuje zjawisko mocnego nagrzewania się pól grzewczych. Z kolei piekarnik powinien być wyposażony w tzw. chłodną szybę, czyli taką, która nie oddaje temperatury na zewnątrz pomieszczenia.
Czyli przede wszystkim sztućce. Powinny być one umieszczone w szufladzie znajdującej się poza zasięgiem małego dziecka. Jeśli chcemy mieć do nich swobodny dostęp, to zadbajmy o to, aby stolarz wykonał szufladę z zabezpieczeniem, np. wymagającym użycia większej siły przyciskiem zwalniającym mechanizm otwierający szufladę.
Muszą być umieszczone na takiej wysokości, aby dziecko nie mogło się do nich swobodnie dostać. Najlepsze będą wiszące szafki, przy czym musimy pamiętać, że szklane czy ceramiczne naczynia generują spore obciążenie – pomyślmy o tym na etapie zamawiania mebli kuchennych (szafki muszą być odpowiednio wzmocnione i bardzo solidnie przymocowane do ściany).
Na rynku znajdziemy najróżniejsze rodzaje zabezpieczeń, które uniemożliwiają dziecku otwarcie szafki kuchennej – na przykład barku z alkoholami czy szafki z cenną zastawą. Najtańsze są takie naklejane, jednak ich skuteczność jest dość dyskusyjna. Jeśli chcemy przechowywać w szafce rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień, a dziecko nie powinno mieć do nich dostępu, to zastosujmy zamknięcie na klucz.
Projektując kuchnię i zabudowę meblową warto umieścić kontakty nad blatem – oczywiście mówimy tutaj o gniazdach bryzgoszczelnych. Dzięki temu dziecko nie będzie mieć do nich dostępu, w przeciwieństwie do dorosłych, którzy korzystając z różnych urządzeń elektrycznych będą mogli swobodnie podłączyć je do instalacji elektrycznej w pobliżu blatu roboczego.