Które drzewa w ogrodzie wymagają podpierania?

Piotr Kowalczyk
10.06.2024

Podparcie drzew w ogrodzie to jeden z najważniejszych zabiegów, który ma na celu zabezpieczenie roślin przed uszkodzeniem w wyniku np. gwałtownych zjawisk pogodowych. Najczęściej podpiera się młode, niedawno posadzone drzewka, które jeszcze nie mają dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego, natomiast jest to wskazane również w przypadku niektórych starszych roślin. Po szczegóły zajrzyj do naszego poradnika.

Młode drzewa owocowe

Podpierania stanowczo wymagają niedawno posadzone drzewka, takie jak jabłonie, grusze, czereśnie, które są obciążone owocami, co może prowadzić do łamania się ich gałęzi. Podpieranie może także pomóc w utrzymaniu odpowiedniego kształtu korony i mieć pozytywny wpływ na owocowanie.

Drzewa o delikatnych pniach

Nie wszyscy wiedzą, że podparcia wymagają np. brzozy, które mają stosunkowo elastyczne pnie i są bardzo podatne na krzywy wzrost, pochylanie się, a nawet złamanie. Jeśli więc planujesz zasadzić brzozy w ogrodzie, to nie zapomnij o podpórkach.

Niektóre drzewa iglaste

Młode osobniki sosny, świerku czy modrzewia, szczególnie te posadzone na otwartych przestrzeniach, gdzie są bardziej narażone na wiatr, także wymagają podparcia, co na pewno pozytywnie wpłynie na tempo ich wzrostu.

Drzewa wysokie i wąskie

Drzewa o wysokim, smukłym pokroju, takie jak niektóre odmiany topoli czy cyprysy, mogą potrzebować wsparcia, aby zapobiec przewróceniu się pod wpływem silnego wiatru.

Jak prawidłowo podpierać drzewa w ogrodzie? Tego już dowiesz się z osobnego artykułu na naszym portalu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie