Kostka brukowa wokół domu: najczęściej popełniane błędy

Marek Szydełko
13.07.2021

Nie ma wątpliwości, że kostka brukowa jest najlepszym rozwiązaniem do utwardzenia terenu wokół domu. Jest przystępna cenowo, dostępna w ogromnym wyborze kształtów, formatów, kolorów i faktur, a przy tym szybko się ją układa. Gwarantuje również wieloletnią trwałość. Faktem jest natomiast, że zbyt wielu inwestorów popełnia bardzo proste i brzemienne w skutkach błędy, które odbiją się na designie otoczenia budynku oraz na funkcjonalności. Kilka z nich wymieniamy w naszym poradniku.

Brak projektu

To zdecydowanie największy błąd, jaki mogą popełnić właściciele domu jednorodzinnego planujący utwardzenie terenu wokół niego przy pomocy kostki brukowej. Brak projektu powoduje, że na pewno końcowy efekt będzie daleki od oczekiwań, nie wspominając już o tym, że z dużym prawdopodobieństwem albo fachowcom zabraknie materiału, albo zostanie go na tyle dużo, że nie będzie wiadomo, co z nim zrobić (problematyczny zwrot do hurtowni).

Popełnianie tego błędu jest o tyle dziwne, że przecież każda hurtownia oferująca sprzedaż kostki brukowej może przygotować dla klienta precyzyjny projekt – nierzadko gratis. Wystarczy tylko określić swoje oczekiwania, przedstawić zdjęcia terenu i podać preferencje estetyczne.

Przesadne oszczędzanie

Chodzi tutaj nie tylko o oszczędzanie na jakości kostki brukowej, ale też na jej ilości. Często jest tak, że decydując się na utwardzenie terenu wokół domu inwestorzy są już mocno „poturbowani” finansowo – szukają więc oszczędności dosłownie na wszystkim. W efekcie niepotrzebnie zmniejszają ilość kostki, decydując się na wariant minimum.

Prosty przykład: inwestorzy zlecają wykonanie podjazdu do garażu z kostki brukowej. Nie decydują się jednak na wydzielenie dodatkowego miejsca parkingowego z boku budynku. Przez ten błąd drastycznie spada funkcjonalność podjazdu. Gdy tylko zaparkuje na nim jedno auto (np. gości), nie będzie już możliwości wyjechania innym samochodem z garażu.

Niedopasowanie kolorystyczne

Na rynku są dostępne kostki brukowe w tak wielu wariantach kolorystycznych, że naprawdę nie powinno być najmniejszego problemu z dobraniem tego materiału do koloru elewacji, dachu oraz do architektury budynku. Mimo to inwestorzy nadal popełniają tutaj masę błędów, decydując się na przykład na zakup kostki o klasycznym charakterze, choć sam dom został zaprojektowany w nowoczesnym, minimalistycznym stylu.

Tutaj znów kłania się nam kwestia projektu. Nie mając dobrego wyczucia stylu i wyobraźni designerskiej, naprawdę lepiej będzie zdać się na sugestie zawodowego projektanta, który dobierze kostkę w takim kolorze, który idealnie koresponduje z domem i ogrodem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie