Konserwacja domu: co możesz zrobić bez pomocy fachowców?

Andrzej Winnicki
25.01.2021

Posiadanie domu jest bardzo wygodne, ale jednocześnie mocniej angażuje właściciela w obowiązki związane z utrzymaniem budynku w dobrej kondycji technicznej. Szybko przekonują się o tym osoby, które wcześniej przez całe życie mieszkały w mieszkaniu i nie musiały się martwić takimi sprawami, jak przeglądy instalacji czy naprawy dachu. Lista czynności konserwacyjnych jest bardzo długa, ale część z newralgicznych rzeczy możesz zrobić samodzielnie, bez korzystania z pomocy fachowców. Przykłady wymieniamy w naszym poradniku.

Czyszczenie rynien

Prosta, choć wymagająca ostrożności czynność, którą trzeba wykonywać kilka razy do roku – zwłaszcza jesienią i po zimie. W rynnach zbierają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, w tym liście, glony, mech, kawałki dachówek. Wszystko to z czasem powoduje zapchanie odpływów, przez co rynny nie spełniają już swojej funkcji, a to grozi zalaniem elewacji. Drabina, rękawice, wiaderko i do dzieła!

Odpowietrzanie grzejników

To również bardzo łatwe zadanie, z którym poradzi sobie każdy, nawet osoba niemająca smykałki do majsterkowania. Aby odpowietrzyć grzejnik potrzebny jest właściwie tylko śrubokręt z płaską końcówką lub specjalny kluczyk. Odpowietrzanie warto przeprowadzać tuż przed i po zakończeniu sezonu grzewczego.

Mycie kostki brukowej

Kostka brukowa, nawet najlepsza, z czasem płowieje i zachodzi mchem oraz innymi zanieczyszczeniami. Dlatego warto ją od czasu do czasu porządnie umyć. Można wynająć do tego specjalistyczną ekipę, ale samodzielne wyczyszczenie kostki także wchodzi w grę. Potrzebna będzie myjka ciśnieniowa oraz specjalny środek czyszczący. Po zakończeniu mycia warto dodatkowo zaimpregnować kostkę, co zabezpieczy kolor i spowolni proces brudzenia.

Pielęgnacja zieleni

Jasne, jeśli nie masz czasu, to potrzebujesz pomocy ogrodników. Spróbuj jednak wygospodarować choć 2 godziny w tygodniu na pracę w ogrodzie. To świetny sposób na stres, a przy okazji bez dodatkowych kosztów zafundujesz sobie przyjemny skrawek zieleni wokół domu.

Konserwacja ogrodzenia

Każde ogrodzenie z czasem będzie wymagać zabiegów pielęgnacyjnych: czy to malowania, czy zabezpieczania przed korozją, czy usuwania mchu i innych zanieczyszczeń z podmurówki. Można to spokojnie zrobić we własnym zakresie, choć trzeba na to poświęcić trochę czasu. Efekt bywa znacznie lepszy, niż gdyby zlecić tę pracę firmie – właściciel jest jednak dokładniejszy, bo przecież „robi dla siebie”.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie