Komin z cegły klinkierowej, który nie przecieka. O co trzeba zadbać?

Maciej Piwowski
14.04.2021

Przeciekający komin jest bardzo poważnym problemem dla właściciela domu. W przypadku nowych budynków wina zawsze leży po stronie nieprawidłowego wykonawstwa. Niestety, trudno tutaj w 100% zdać się na fachowość murarzy i dekarzy. Lepiej jest pilnować ekip i zwrócić im uwagę na kilka kluczowych kwestii. Omawiamy je w naszym poradniku.

Cegła TYLKO pełna

Bardzo częstym błędem popełnianym przez wykonawców jest murowanie zewnętrznej części komina z cegły dziurawki. Niekiedy decyzję o jej zastosowaniu podejmują sami inwestorzy, chcąc w ten sposób obniżyć koszty (dziurawka jest nawet o połowę tańsza). Taka oszczędność bardzo szybko się zemści w postaci pojawienia się zacieków na poddaszu. Dlatego pamiętaj: do murowania komina w części dachowej wykorzystujemy wyłącznie cegłę pełną, która zapewnia odpowiednią szczelność.

Rada

Zwróć również uwagę na spoinowanie. Uczul wykonawcę, aby spoiny były zlicowane z powierzchnią cegły.

Wskazana jest impregnacja

Nawet jeśli zastosujesz pełną cegłę do wymurowania komina, to i tak dla bezpieczeństwa warto jeszcze ją zaimpregnować. Na rynku są dostępne specjalne impregnaty hydrofobowe, które gwarantują bardzo wysoką szczelność, nawet w razie ulewy czy kilkudniowego opadu deszczu. Dodatkowo takie preparaty chronią cegłę przed utratą koloru oraz poprawiają wygląd komina (dają efekt mokrej cegły).

Obróbki blacharskie

To już zadanie dla dekarzy, którzy muszą się bardzo przyłożyć do wykonania obróbek blacharskich komina – zarówno na połączeniu z dachem, jak i na samym szczycie (chodzi o wykonanie tzw. czapki). Jeśli nie wiesz, jak powinny wyglądać prawidłowe obróbki blacharskie, to koniecznie poproś kierownika budowy o bezpośredni nadzór nad tą czynnością. Od tego przecież jest.

Wykończone wloty wentylacyjne

Wloty wentylacyjne w kominie również wymagają wykończenia, o czym wielu wykonawców zapomina. Montujemy w nich kratki wentylacyjne, które zapobiegają wlewaniu się do środka wody podczas opadów oraz chronią wnętrze kominów przed ptakami próbującymi zbudować w nich gniazda. Takie kratki kosztują kilka złotych, dlatego nie ma żadnego powodu, aby z nich rezygnować.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie