Klucz udarowy – podpowiedzi jak wybrać najlepszy?

Piotr Kowalczyk
30.09.2020

Zapieczone śruby spowalniają Twoją pracę? Najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu okaże się zakup klucza udarowego. Poznaj zasady jego działania i dowiedz się, jaki klucz udarowy kupić, by jak najlepiej sprawdził się w Twojej pracy.

Jak działa klucz udarowy?

Działanie tych urządzeń oparte jest o sprzęgło z mechanizmem kołkowym. Praca tego elementu polega na cyklicznym uderzaniu przez bijak w dwa kołki do momentu, kiedy natrafią na opór. W dalszym ciągu pracują jednak wał napędowy przekładni oraz kulka w wyżłobieniu, a efektem ich pracy są podniesienie bijaka do góry i skręcenie sprężyny. Po tym, jak w układzie skumuluje się wystarczająca ilość energii kinetycznej, następuje odwrócenie tego procesu – rozwinięcie sprężyny oraz obniżenie bijaka, który ponownie uderza w kołki. W ten sposób klucze udarowe wytwarzają siłę, która bardzo mocno podnosi komfort pracy.

Jakie rodzaje kluczy udarowych wyróżniamy?

Urządzenia te klasyfikujemy ze względu na rodzaj zasilania. W tym kontekście możemy wyróżnić klucze udarowe elektryczne oraz pneumatyczne. Dowiedz się, czym się różnią i który lepiej wpisze się w Twoje oczekiwania.

Pneumatyczne klucze udarowe

Są to narzędzia przeznaczone do użytku profesjonalnego. Gwarantują wysoką wydajność i żywotność dłuższą w stosunku do kluczy elektrycznych. Dlatego też znajdują swoje zastosowanie w warsztatach motoryzacyjnych i wulkanizacyjnych, a także w licznych zakładach przemysłowych. Źródłem energii tych kluczy jest sprężone powietrze pochodzące z kompresora, który jest urządzeniem niezbędnym do działania kluczy udarowych pneumatycznych. Pomimo konieczności zakupu kompresora to właśnie klucze udarowe są bardziej opłacalne w użytku profesjonalnym, a to ze względu na wspomniane już lepsze osiągi oraz dłuższą żywotność.

Elektryczne klucze udarowe

Ten rodzaj kluczy udarowych lepiej sprawdzi się w amatorskim użyciu, na przykład w domowym warsztacie majsterkowicza. Zasilane są prądem elektrycznym z gniazda sieciowego lub akumulatora. Narzędzia zasilane prądem sieciowym zwykle charakteryzują się wyższym momentem obrotowym niż ich akumulatorowe odpowiedniki. Ze względu na brak konieczności zakupu kompresora są znacznie bardziej opłacalne w użytku domowym. Jako że intensywność ich użytkowania w amatorskim warsztacie jest znacznie niższa niż w użytku profesjonalnym, ich osiąg oraz wytrzymałość bardzo dobrze zdadzą egzamin.

Parametry i dodatkowe funkcje

Podczas zakupu klucza udarowego zwróć uwagę na kilka parametrów i dodatkowych funkcji, które wpłyną na wydajność i jakość pracy.

  • Regulacja momentu obrotowego – to bardzo ważna funkcja, bowiem dzięki niej klucze udarowe są bardziej uniwersalne i nadają się do różnych prac.
  • Dynamometr – dzięki niemu ustawisz moment obrotowy wskazany przez producenta materiału, do którego zamierzasz dokręcić śrubę. Kiedy osiągniesz wskazany moment obrotowy, klucz poinformuje o tym poprzez sygnał.
  • Ustawienie kąta pracy – dzięki temu będziesz mógł dostać się do trudniej dostępnych śrub.

Ważnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę szczególnie przy wyborze klucza do pracy, która polega na masowej produkcji, jest prędkość obrotowa. Im większa, tym więcej śrub w danym czasie jesteś w stanie nim przykręcić.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie