Kiedy warto kupić mieszkanie wakacyjne?

Jerzy Biernacki
26.01.2024

Mieszkanie wakacyjne to luksus, na który może sobie pozwolić coraz więcej Polaków. Najchętniej nabywamy takie mieszkania w Hiszpanii, Grecji, Albanii i Bułgarii, gdzie ceny są zbliżone do polskich, a często nawet niższe. Kiedy warto nabyć takie mieszkanie? Typowe sytuacje omawiamy w naszym poradniku.

Gdy planujesz spędzać w nim minimum kilka miesięcy w roku

Od razu wyjaśnijmy, że zakup mieszkania wakacyjnego tylko po to, aby spędzić w nim 2-3 tygodnie urlopu, to zwykła rozrzutność i taka inwestycja raczej mija się z celem. Jeśli natomiast np. nie znosisz polskiej zimy i chcesz mieć miejsce, w którym można mieszkać przez pół roku, ciesząc się słońcem i przyjemnymi temperaturami, a do tergo pracujesz zdalnie lub jesteś na emeryturze, to możemy tylko przyklasnąć temu pomysłowi i… pozazdrościć.

Gdy masz zaufana osobę, która zaopiekuje się mieszkaniem pod Twoją nieobecność

To ważne, aby mieszkanie nie było pozostawione samopas, szczególnie w takim kraju jak Hiszpania, gdzie puste lokale bardzo często są zajmowane przez tzw. squatersów. Jeśli znasz osobę, która pod Twoją nieobecność dopilnuje mieszkania, a może nawet będzie w nim pomieszkiwać, to jest to dobry argument przemawiający za zakupem nieruchomości wakacyjnej.

Gdy dopuszczasz opcję wynajmu mieszkania

Jeśli mieszkanie ma służyć nie tylko przyjemnemu spędzaniu czasu przez właścicieli, ale też stanowić firmę inwestycji i przynosić regularne dochody, to jak najbardziej warto dokładnie przeanalizować ten pomysł.

Wynajmując mieszkanie turystom np. przez AriBnb czy Booking.com będziesz na nim regularnie zarabiać, dzięki czemu w pewnym momencie inwestycja może się nawet zwrócić – nie wspominając o sukcesywnym wzroście wartości mieszkania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie