Kawalerka z osobną kuchnią: jak poprawić jej funkcjonalność?

Marek Szydełko
18.12.2020

W starszym budownictwie bardzo często stosowano rozwiązanie polegające na wydzieleniu kuchni, jako osobnego pomieszczenia w kawalarce. Coś, co sprawdzało się 20-30 lat temu niekoniecznie przystaje do dzisiejszych czasów. Zwłaszcza, jeśli w kawalarce ma zamieszkać młode małżeństwo z dzieckiem. Jak więc poprawić funkcjonalność takiego mieszkania, nie ponosząc przy tym bardzo wysokich kosztów?

Aneks kuchenny

Pierwszym krokiem do zwiększenia funkcjonalności kawalerki z osobną kuchnią będzie przeniesienie instalacji do dużego pokoju i wydzielenie w nim aneksu kuchennego. Na mocno ograniczonej powierzchni szkoda jest marnować miejsce na kuchnię, która pewnie i tak będzie użytkowana sporadycznie, tylko na potrzeby małej rodziny (mało kto gości tłumy znajomych w kawalerce).

Po wykonaniu aneksu kuchennego zmniejszy się powierzchnia użytkowa dużego pokoju, natomiast zyskamy dodatkowe pomieszczenie, w którym można np. stworzyć pokój dziecka czy sypialnię. Jest to dużo praktyczniejsze rozwiązanie, o czym świadczy też fakt, iż współczesne budownictwo w ogóle nie bierze pod uwagę opcji wydzielania osobnej kuchni w kawalerce.

Dodatkowy pokój w miejsce dawnej kuchni

Ten pokój można wykorzystać w dowolny sposób. Jeśli kawalerkę zajmie młode małżeństwo z dzieckiem, to naturalnym pomysłem wydaje się być zrobienie pokoiku dla pociechy. Bezdzietne pary z pewnością ucieszą się z osobnej sypialni. Z kolei singlowi przyda się pomieszczenie do pracy, np. gabinet.

Ważne jest to, aby nie zostawiać kuchni w osobnym pomieszczeniu, bo to naprawdę zakrawa na marnotrawstwo cennej przestrzenni. Aneks kuchenny może być dostatecznie funkcjonalny, a po jego wykonaniu kawalerka stanie się o wiele bardziej ustawna i przestronna.

Jedna duża przestrzeń

Ciekawym pomysłem może być zburzenie ściany oddzielającej duży pokój od kuchni i zrobienie jednej dużej przestrzeni – oczywiście pod warunkiem, że nie mamy tutaj do czynienia ze ścianą nośną (choć i taki problem można dość łatwo rozwiązać).

Otwarta przestrzeń z aneksem kuchennym z pewnością będzie się prezentować nowocześnie, a całe mieszkanie zyska na funkcjonalności. W przyszłości, w razie potrzeby, zawsze będzie też możliwość wydzielenia osobnego pomieszczenia, np. sypialni, przy pomocy lekkich ścianek działowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.