Kapitalny remont domu: jakie prace warto przeprowadzić?

Remigisz Szulc
06.08.2020

Kapitalny remont domu kojarzy się z jednym: z bardzo dużymi wydatkami. I słusznie – w przypadku sporego budynku mieszkalnego trzeba się liczyć z koniecznością głębokiego sięgania do portfela. To z kolei rodzi pokusę, aby z części prac zrezygnować, inne natomiast przeprowadzić „po łebkach”. Są natomiast takie elementy składające się na remont generalny domu, na których absolutnie nie powinno się oszczędzać. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Wymiana instalacji

Kapitalny remont domu oznacza totalny chaos, zrywanie podłóg i kucie ścian. Paradoksalnie jest to dobra informacja dla właściciela, który ma niepowtarzalną okazję, by nareszcie zabrać się za wymianę starych instalacji. Warto to zrobić za jednym zamachem, nawet ryzykując znaczne zwiększenie kosztorysu inwestycji.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

Wymieniamy ją oczywiście tylko wtedy, gdy nie spełnia już norm w zakresie komfortu oraz stanowienia bariery dla energii cieplnej. Często jest tak, że w leciwych domach spotyka się stary typ stolarki, w tym dwuszybowe okna w drewnianej ramie. Na etapie remontu kapitalnego warto zdecydować się na ich wymianę, bo to zaprocentuje w przyszłości niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Poprawa izolacji ścian i dachu

Trudno sobie wyobrazić kapitalny remont domu jednorodzinnego bez zainwestowania w lepszą izolację. Pamiętaj jednak, aby nie poprzestawać tylko na wyłożeniu ścian styropianem. Około 25% energii cieplnej wydostaje się z budynku przez źle zaizolowany dach, dlatego na tym etapie warto zainwestować w dodatkową warstwę wełny mineralnej układanej miedzy krokwiami lub na stropie (w przypadku budynku bez poddasza użytkowego).

Uszczelnienie dachu

W starym domu jest praktycznie pewne, że dach będzie wymagać solidnego remontu. Skoro i tak decydujesz się na kompleksowe roboty naprawcze, to nie ma sensu rezygnować z ułożenia nowej paroizolacji na dachu. Może się również okazać, że konieczne będzie uszczelnienie kominów, a w skrajnym przypadku nawet wymiana poszycia dachu.

Poprawienie wentylacji

Kapitalny remont jest świetną okazją do tego, aby nareszcie pozbyć się problemu nieskutecznej wentylacji w budynku. Jeśli budżet na to pozwala, rozważ zainwestowanie w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W wariancie minimalnym zadbaj o wykonanie nowych kanałów wentylacji grawitacyjnej – zwłaszcza w pomieszczeniach, w których występuje podwyższona wilgotność (łazienka, kuchnia).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.