Jedna ekipa czy pojedynczy wykonawcy? Która opcja jest korzystniejsza dla inwestora budującego dom?

Marek Szydełko
17.06.2019

Decyzja zapadła: budujemy dom! To odważny krok, ale z pewnością dokładnie go przemyślałeś i wiesz, że podołasz finansowo, fizycznie oraz mentalnie. Teraz czeka na Ciebie cała seria decyzji do podjęcia. Jedną z kluczowych jest to, komu powierzyć budowę domu? Do wyboru masz dwie podstawowe opcje: możesz postawić na jedną ekipę (wykonawca generalny) lub zatrudniać pojedyncze firmy do poszczególnych etapów. W tym artykule podpowiemy Ci, jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań.

Jedna ekipa – większe bezpieczeństwo

Wynajęcie generalnego wykonawcy z pewnością jest najlepszym wyborem dla inwestorów, którzy cenią sobie święty spokój. Profesjonalna firma świadcząca kompleksowe usługi budowlane zaopiekuje się inwestycją od fundamentów po malowanie ścian i układanie płytek. Jest to wygodne, a także o wiele bezpieczniejsze. Dlaczego?

Ponieważ podpisujesz umowę z jednym wykonawcą, który odpowiada za jakość wszystkich prac. Dzięki temu nie ma problemu „zwalania winy” na poprzedników. Nie usłyszysz haseł typu „kto to panu wymurował?!”, a więc nie będziesz się stale irytować i boksować z kolejnymi wykonawcami. Jedna firma udziela gwarancji na swoje prace, co jest bardzo korzystne w sytuacji, gdybyś był zmuszony skorzystać z praw konsumenta.

Zalety:

 • Współpraca z jedną ekipą jest wygodniejsza, bezpieczniejsza, mniej uciążliwa dla inwestora,
 • Na rynku nie brakuje profesjonalnych wykonawców „all-in-one”,
 • Większe możliwości negocjowania ceny,
 • O wiele łatwiej można zbudować wzajemne zaufanie,
 • Jedna umowa, jedna gwarancja, mniej „papierologii”,
 • Wykonawca zna budynek od podszewki, co znacznie przyspiesza prowadzenie kolejnych prac.

Wady:

 • Może nastąpić moment znudzenia ekipą,
 • Dobre firmy świadczące kompleksowe usługi budowlane są rozchwytywane, co może oznaczać konieczność długiego oczekiwania na wolny termin.

Pojedynczy wykonawcy – może być taniej, ale…

Dlaczego niektórzy inwestorzy decydują się na opcję zatrudniania wielu ekip do poszczególnych etapów budowy domu? Odpowiedź jest prosta: ponieważ liczą na oszczędności z tego tytułu. Prawda jest jednak taka, że to złudne oczekiwania. Owszem, łatwiej jest trafić na tanich tynkarzy, płytkarzy czy malarzy, jeśli szuka się ich osobno, jednak pamiętajmy o kosztach pobocznych: straconym czasie, nerwach, nowych umowach i wystąpieniu problemu wspomnianej już spychologii.

Wyobraź sobie, że ekipa malarzy kończy pomieszczenie, ale Ty stwierdzasz, że ściany wyglądają źle. Widać na nich nierówności, dziurki. Kto za to odpowiada? Malarze z pewnością zrzucą winę na tynkarzy, a tynkarze na malarzy. Pojawi się poważny problem ze skierowaniem roszczenia do odpowiedniej ekipy. Czy jest to warte zaoszczędzenia kilkuset złotych na poszczególnych etapach budowy?

Zalety:

 • Na rynku są świetni fachowcy, którzy specjalizują się wyłącznie w wąskim zakresie prac budowlanych,
 • Możliwość zaoszczędzenia pewnej kwoty.

Wady:

 • Większe ryzyko trafienia na partaczy,
 • Problemy z gwarancją i odpowiedzialnością,
 • Bałagan na budowie,
 • Ekipy mogą sobie wzajemnie przeszkadzać, może dochodzić do konfliktów.

Wybór powinien być dla Ciebie oczywisty. Znacznie korzystniejsza jest opcja zatrudnienia jednej ekipy, oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz prawdziwych fachowców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.