Jakie są zasady działania systemów oddymiających?

Remigisz Szulc
26.04.2021

Systemy oddymiające to instalacje, które mają bezpośredni związek ze zdrowiem i bezpieczeństwem ludzi przebywających w danym budynku. Dlatego tak ważne jest, aby zostały one zamontowane w odpowiedni i skuteczny sposób. Celem systemów jest wyprowadzenie trujących spalin i dymu z pomieszczeń, w sytuacji pożaru. Dzięki temu możliwa jest sprawna ewakuacja ludzi. W jaki sposób działają systemy oddymiające i jakie są ich najważniejsze cele?

Systemy oddymiające - działanie

Systemy oddymiające uruchamiają się w momencie wybuchu pożaru wewnątrz budynku. W pierwszej kolejności dochodzi do automatycznego otwarcia klap dymowych (które znajdują się na dachu albo na fasadzie budynku) lub okien, jeśli są one wyposażone w napęd. Wszystkie instalacje są uruchamiane wskutek pracy alarmu czujek dymowych, przycisku oddymiania lub urządzeń wyzwalających, które znajdują się na zewnątrz. Poprzez takie działania możliwe jest odprowadzenie dymu na zewnątrz budynku. Skuteczne działanie klap wynika z połączenia tych elementów z otworami napowietrzającymi, które są umieszczone w dolnych partiach budynku. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się dymu montowane są dodatkowo kurtyny dymowe. Cała praca systemów oddymiających kontrolowana jest przez centralę zarządzającą.

Działanie systemów oddymiania grawitacyjnego jest oparte o zasady fizyki, które dotyczą ogrzanego powietrza oraz dymu. Podczas planowania tego typu instalacji niezbędne jest takie rozmieszczenie okien i klap z funkcją oddymiania, aby w pierwszej kolejności chronione były drogi ewakuacji.

Wsparciem dla naturalnego systemu jest wentylacja przeciwpożarowa mechaniczna. W tej instalacji wykorzystuje się wentylatory, które są sterowane przez system oddymiania. Dzięki temu następuje przyspieszenie procesu usuwania zadymionego powietrza z wnętrza budynku. Dodatkową zaletą powyższego systemu jest gwarancja niezawodności elektrycznego zasilania w przypadku pierwszych oznak zagrożenia pożarowego.

Najważniejszymi celami systemu oddymiającego jest ułatwienie dostępu dla straży pożarnej do źródła ognia, oddymianie dróg ewakuacyjnych oraz ochrona konstrukcji budynku. Należy pamiętać, że trujący dym oraz gazy są większym zagrożeniem niż sam ogień. Dlatego tak istotne są wszystkie działania, które mają na celu ułatwienie ludziom jak najszybszą ewakuację z wnętrza budynku. Dodatkowo kontrolowanie poziomu zadymienia oraz obniżenie temperatury pozwalają zminimalizować straty.

Najważniejsze elementy systemu oddymiającego:

  • przyciski oddymiania,
  • centrale oddymiania,
  • systemy napędów,
  • czujniki dymu,
  • klapy oddymiające,
  • okna oddymiające,
  • kurtyny dymowe.

Należy pamiętać, że wszystkie części oraz urządzenia, które wchodzą w skład systemów oddymiających, muszą spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa. W codziennym użytkowaniu instalacje, które odprowadzają dym, mogą być wykorzystywane jako naturalna wentylacja pomieszczeń. Inwestycja w skuteczne systemy oddymiające to zwiększenie poziomu bezpieczeństwa wszystkich osób, które przebywają w budynku.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie