Urządzając dom czy mieszkanie najwięcej uwagi zwykle poświęcamy podłogom oraz ścianom, niejako zapominając, że na końcowy efekt bardzo duży wpływ będą mieć również drzwi wewnętrzne. Warto dobrze przemyśleć ich wybór, ponieważ ewentualna wymiana drzwi zawsze jest bardzo kłopotliwa i kosztowna. Czym trzeba się tutaj kierować? Na co zwrócić uwagę przed zamówieniem konkretnych drzwi wewnętrznych? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.
Najpopularniejsze są drzwi z płyty wykończone okleiną, co wynika po prostu z ich znacznie niższej ceny w porównaniu z drzwiami drewnianymi. Pamiętaj jednak, że drzwi kupuje się raz na wiele lat. Zastanów się, czy te z okleiną na pewno wytrzymają próbę czasu i czy za np. 5-7 lat nie będą już tak zniszczone, że trzeba będzie je wymienić (nie da się ich niestety odnowić). Drewno pod tym względem wypada o wiele lepiej. Może więc dobrym pomysłem będzie wstrzymanie się z zakupem drzwi wewnętrznych i uzbieranie pieniędzy na takie z wyższej półki?
Drzwi tworzą sporą powierzchnię, dlatego ich wygląd oraz kolorystyka będą mieć duży wpływ na wystrój całego wnętrza. Jeśli mieszkanie czy dom są dość ciemne, czyli do środka wpada stosunkowo niewiele naturalnego światła, to zawsze dobrym pomysłem będzie wybranie jak najjaśniejszych drzwi – na przykład białych. Jeśli natomiast chodzi o dobór koloru drzwi do podłogi, to wcale nie muszą być one ze sobą tożsame – bardzo ciekawe efekty można osiągnąć poprzez kontrast (np. ciemna podłoga-jasne drzwi).
Na rynku znajdziemy zarówno drzwi nowoczesne, jak i klasyczne. Są modele ultra minimalistyczne, jak i bogato zdobione. Ich styl musi korelować z ogólnym wystrojem wnętrza. Jeśli zależy Ci na efekcie nowoczesności, to postaw na drzwi bezprzylgowe, tworzące jedną powierzchnię z futryną. Nie zapomnij również o tym, aby dobrać odpowiednie elementy wykończeniowe, czyli klamkę i szyld.
To tak naprawdę zależy od Twoich preferencji estetycznych, choć faktem jest, że drzwi wewnętrzne z przeszkleniami bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczaniach, w których brakuje naturalnego światła. Dzięki temu przestrzeń będzie lepiej doświetlona, a tym samym będzie się wydawać większa.