Jak zapobiec pojawieniu się myszy w domu?

Piotr Kowalczyk
22.05.2024

Mysz w domu to nie lada problem, którego doświadczyło wielu właścicieli budynków jednorodzinnych, zwłaszcza zlokalizowanych blisko pól uprawnych. Gryzonie potrafią wyrządzić niezłe szkody, w tym zniszczyć sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble, listwy przypodłogowe, nie wspominając już o stratach w przechowywanej żywności. Warto zatem wiedzieć, jak zapobiec pojawieniu się myszy w domu – i wcale nie chodzi tylko o posiadanie kota.

Zamykanie drzwi

Myszy najczęściej dostają się do domu przez niedomknięte drzwi wejściowe lub tarasowe, dlatego warto wyrobić w sobie nawyk ich każdorazowego zamykania, nawet jeśli wychodzisz tylko na chwilę. Uczul na to również dzieci, które często zostawiają otwarte na oścież drzwi – to wręcz zaproszenie dla myszy.

Garaż

Jeśli dom jest połączony z garażem wspólnymi drzwiami (skądinąd jest to bardzo wygodne rozwiązanie), to należy pilnować, aby i one były zawsze zamknięte. Garaż to jedno z tych pomieszczeń, w których najczęściej gnieżdżą się myszy – jest w nim stosunkowo ciepło, łatwo się do niego dostać przez bramę garażową, zdarza się również, że w garażu przechowuje się żywność (np. ziemniaki).

Wynoś śmieci

Częste wynoszenie śmieci również może zmniejszyć ryzyko pojawienia się myszy w domu, ponieważ pełne kubły stanowią atrakcję dla gryzoni, które znajdują w nich sporo smakołyków.

Szczelnie zamykaj żywność

Wszelkie produkty spożywcze przechowywane w spiżarni czy na blacie kuchennym powinny być szczelnie zamykane, najlepiej w plastikowych lub metalowych pojemnikach, do których mysz nie może się łatwo dostać. Dodatkowo warto dbać o czystość, nie zostawiać okruszków na blacie, nie ignorować rozsypanych na podłodze płatków śniadaniowych itd.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie