Jak zaplanować warzywnik w przydomowym ogródku?

Piotr Kowalczyk
02.06.2020

W dobie mody na życie zgodnie z naturą coraz więcej osób decyduje się założyć własny warzywnik, który będzie źródłem zdrowych warzyw na domowy stół. To świetny pomysł, choć trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że samo założenie warzywnika i jego późniejsza pielęgnacja wymagają sporych nakładów czasu i energii. Od czego zatem zacząć? Przede wszystkim od dobrego zaplanowania warzywnika w przydomowym ogródku. Garść przydatnych wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Wydzielenie miejsca na warzywnik

Warzywnik nie musi być wcale duży. Ważne, aby założyć go w miejscu nasłonecznionym, co zapewni roślinom odpowiednie warunki do długiej wegetacji. Celem ogrodnika powinno być znalezienie takiego miejsca, które przy zachowaniu stosunkowo niedużej powierzchni umożliwi uzyskanie jak największych plonów, a jednocześnie nie będzie wymagało intensywnej i czasochłonnej pracy.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby zaplanować warzywnik w taki sposób, by był produktywny przez większą część roku. Ciekawym sposobem może więc być stosowanie tzw. przedplonu i poplonu, czyli wysiewanie roślin dających plon w różnych porach, o krótkim okresie wegetacyjnym, jak chociażby rzodkiewka czy sałata.

Zabezpieczenie przed zwierzętami

Jeśli mamy zwierzęta domowe, to warzywnik powinien być dla nich niedostępny. Tak samo zresztą jest w sytuacji, gdy wiemy, że po ogrodzie często urządzają sobie wędrówki okoliczne koty. Sposobem na ochronę warzywnika może być zastosowanie na przykład elektrycznego pastucha czy wysokiego płotku. W ostateczności można też pomyśleć o wykonaniu przydomowej szklarni lub tunelu z przezroczystej folii.

Regularne zmienianie gatunków warzyw

Nadrzędną zasadą, o której musi pamiętać każdy początkujący ogrodnik, jest to, że warzywa nie mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Grozi to wystąpieniem różnych chorób, pojawieniem się szkodników, a w efekcie zmniejszeniem plenności. Czyli: jeśli obecnie chcemy uprawiać np. sałatę i marchew, to w kolejnym sezonie stawiamy na rzodkiewkę i kalarepę.

Umiejętne łączenie różnych warzyw w jednym warzywniku

Zwracamy uwagę, że niektóre gatunki warzyw nie powinny rosnąć obok siebie, ponieważ może to rzutować na zmniejszenie plonu. Istnieją również niemal idealne związki. Przykładowo: dobrym pomysłem będzie wysianie w warzywniku także roślin przyprawowych, jak chociażby czosnek, które zwiększają odporność warzyw, a przy tym urozmaicają uprawę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie