Jak zaplanować rabaty w ogrodzie? Kilka podstawowych wskazówek

Antoni Kwapisz
17.02.2020

Rabaty, zwłaszcza kwiatowe, są przepiękną ozdobą każdego ogrodu. Większość właścicieli przydomowych ogródków chce je mieć i wykonuje je własnymi siłami, często popełniając przy tym proste błędy, które negatywnie rzutują na końcowy efekt. Jak zatem zaplanować rabaty, aby cieszyły oko w różnych okresach roku? Sprawdź i wykorzystaj te wskazówki.

Układ rabaty

Ma ogromne znaczenie dla końcowego efektu. Kieruj się tutaj sprawdzoną i bardzo prostą zasadą: najniższe rośliny sadzimy z przodu rabaty, dalej średnie, a na końcu najwyższe, które będą tworzyć naturalną ścianę, scenerię dla reszty roślin. Jeśli natomiast chcesz wykonać rabatę okrągłą, to pamiętaj o tym, aby wysokie rośliny zawsze znalazły się w jej środku.

Przesada nie jest wskazana

Bardzo ważnym etapem planowania rabaty jest dobór odpowiednich roślin. Oczywiście to w głównej mierze rzecz gustu, jednak pamiętaj o zasadzie, aby nie łączyć ze sobą zbyt wielu różnorodnych gatunków roślin. Im mniej ich będzie, tym po prostu lepiej, bo unikniesz efektu chaosu i przypadkowości. 2-3 różne gatunki na jednej rabacie w zupełności wystarczą.

Okresy kwitnienia

Idealna rabata to taka, która cieszy oko co najmniej od wiosny do późnej jesieni, a najlepiej przez cały rok. Aby było to możliwe, konieczne jest zestawienie ze sobą gatunków roślin kwitnących o różnych porach. Dzięki temu rabata zacznie się budzić do życia np. już pod koniec marca, a i w listopadzie czy na początku grudnia wciąż będzie przepiękną ozdobą ogrodu.

Rada

Sprytnym trikiem na to, aby cieszyć się widokiem rabaty jak najwcześniej, jest zastosowanie na niej roślin cebulowych – przykładowo krokusów. Dzięki nim rabata „ożyje” tuż przed nadejściem astronomicznej wiosny.

Zestawienia kolorystyczne

Wybierając rośliny do rabaty zwracaj uwagę na to, aby pięknie ze sobą kontrastowały pod względem kolorystycznym. Nie ma sensu tworzyć rabaty np. tylko w zieleni. Dużo efektowniej będzie się prezentować taka, na której zasadzono rośliny przebarwiające się np. na żółto i bordowo. Jeśli wolisz prostotę, to postaw na zawsze bezpieczną i elegancką biel.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie