Jak zamontować karnisz? Montaż karnisza w 5 krokach

Maciej Piwowski
31.03.2020

Domowe prace remontowe mają rozmaity charakter, są to zarówno duże projekty takie jak rozbudowa lub wymiana podłóg, jak i znacznie mniejsze takie jak montaż karnisza. Jednak nawet z pozoru tak proste zadanie, osobom niedoświadczonym może sprawić dużo trudności, dlatego też dzisiaj przygotowaliśmy krótki artykuł pt. Jak zamontować karnisz? Montaż karnisza w 5 krokach. Jest to praktyczny i przystępny poradnik, dzięki któremu każdy poradzi sobie z montażem dowolnego rodzaju karnisza.

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac, musimy zdecydować się na konkretny rodzaj karnisza. Naszym zdaniem największy wybór tego rodzaju produktów oferuje sklep HomeWood, działający pod adresem https://homewood.com.pl/. Znajduje się tam bogaty asortyment karniszy pasujących do każdego rodzaju wnętrza, wykonanych ze szlachetnego materiału, jakim jest drewno.

Krok pierwszy: Dokładne pomiary

Poza praktycznym zastosowaniem karnisza, czyli zawieszeniem zasłon i firan, spełnia on też funkcję estetyczną, zdobiąc wnękę okienną. Pozwala on wyeksponować eleganckie firany i zasłony, dzięki którym wnętrze nabiera charakteru, a domownicy mają zapewnioną prywatność. By karnisz mógł spełnić swój cel, wszystkie płaszczyzny powinny zachować pion oraz poziom. Natomiast wszystkie elementy konstrukcyjne powinny być tak rozmieszczone, by okno mogło się bez przeszkód otwierać, a firany oraz zasłony ładnie się układać. Dlatego też przed przystąpieniem do prac montażowych, priorytetem powinno być dokładne zmierzenie wszystkich wymiarów i zaznaczenie miejsc wiercenia otworów.

Krok drugi: Niezbędny ekwipunek

Montując np. karnisze drewniane, powinniśmy wyposażyć się w potrzebne narzędzia. W zupełności powinien wystarczyć zestaw składający się z wiertarki wraz z kołkami rozporowymi, długa miarka i ołówek stolarski lub inne narzędzie do zaznaczenia miejsca na otwory, poziomica oraz drabina. Tak przygotowani możemy przystąpić do właściwych prac montażowych.

Krok trzeci: Wiercenie otworów montażowych

Przy tym etapie musimy wykazać się dokładnością, ponieważ źle rozmieszczone otwory wpływają na efekt naszej pracy, i może się okazać, iż karnisz wisi krzywo. Musimy dobrać odpowiednie wiertło do rodzaju materiału, z jakim pracujemy, to samo tyczy się kołków rozporowych. W zależności od rodzaju ściany, obciążenia, jakie niosą ze sobą firany i zasłony, powinniśmy dobrać kołki gwarantujące trwały montaż.

Krok czwarty: Montaż wsporników

W miejscu wywierconych otworów przykładamy wsporniki i z użyciem śrubokręta lub wkrętarki mocujemy je do ściany. Jeżeli otwory zostały prosto wywiercone, a kołki mocno osadzone, całość po przykręceniu powinna być stabilna. Na wsporniki nakładamy ozdobny element maskujący miejsce montażu.

Krok piąty: Wykończenie

Ostatnim krokiem, jaki nam pozostał, jest zamontowanie rury z żabkami, wszystkie karnisze drewniane sprzedawane są z tymi elementami w komplecie. Gdy już to uczynimy, możemy przystąpić do najbardziej efektownej czynności, czyli wieszania firan lub zasłon. Na koniec możemy tak wystylizować tkaniny, by idealnie oddawały nasz zamysł, a jednoczenie komponowały się z resztą wystroju danego pomieszczenia.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie