Jak zadbać o czyste powietrze w domu?

Remigisz Szulc
07.12.2020

Specjaliści wciąż alarmują o złej jakości powietrza w naszym kraju. Co chwilę mamy do czynienia z komunikatami o zanieczyszczonym środowisku. Wpływ na to mogą mięć spaliny, wydostające się z rur samochodowych, działalność fabryk oraz palenie nieprzystosowanych do tego rzeczy w domowych piecach. Efektem jest rokroczne przekroczone normy europejskie w Polsce o nawet kilkaset procent.

Podczas dni, gdy jakość powietrza jest bardzo zła, należy unikać dłuższych spacerów, oraz w miarę możliwości pozostać w domu. Również tutaj warto zabezpieczyć płuca swoje i bliskich stosując odpowiednie metody, dzięki którym będzie jakość powietrza będzie o wiele lepsza, a oddychać będzie się z przyjemnością. Przedstawiamy kilka prostych sposób, aby móc cieszyć się nieskazitelnym powietrzem bez wirusów, które powinien mieć każdy ekologiczny dom.­

Jakie powietrze jest idealne?

Optymalna wilgotność w środku budynku wynosi od 30 do 65%, a temperatura powietrza powinna oscylować między 20 - 22°C Takie warunki pozwalają na właściwe oddychanie, a poza tym są korzystne dla mebli i podłóg. Gdy mamy do czynienia ze zbyt suchym powietrzem, może dochodzić do wysuszenia śluzówki i spojówki i do utrudnienia pobierania przez organizm tlenu. Skutkuje to zmniejszeniem odporności na choroby oraz gorszym snem i cyklicznymi bólami głowy. Suche powietrze sprzyja rozwojowi roztoczy i kurzu, co dodatkowo podrażnia wysuszone drogi oddechowe.

Zbawienne działanie kwiatów

Nieskazitelne oraz czyste powietrze zapewnią doniczkowe kwiaty, absorbując dwutlenek węgla i inne szkodliwe substancje jak formaldehyd czy amoniak. Pochłaniając zanieczyszczenia, jednocześnie produkują tlen oraz zwiększają wilgotność powietrza w pomieszczeniu, gwarantując powietrze bez wirusów. Duża ilość kwiatów to czynnik, który charakteryzuje każdy współczesny ekologiczny dom.

Roślinny, które mają najbardziej dobroczynny wpływ na jakość powietrza to: aloes, bluszcz pospolity, chryzantemy wielokwiatowe, epipremnum złociste, gerbera, kolendra, eukaliptus, skrzydłokwiat, figowiec, paprocie, zroślicha, dracena.

Oczyszczacze powietrza

Kolejnym i bardzo istotnym czynnikiem, eliminującym zanieczyszczenia w pomieszczeniu są oczyszczacze powietrza. Wyłapują roztocza, pyłki, sierść, zarodniki pleśni, wirusy, bakterie czy kurz. Urządzenia te są niezwykle proste i intuicyjne w obsłudze i cechują się nowoczesnym designem oraz niewielkimi rozmiarami. Decydując się na takie urządzenie, powinniśmy dobrać go do wielkości pomieszczenia oraz zwrócić uwagę na zastosowane w nim filtry. Profesjonalne oczyszczacze powietrza oraz więcej informacji na ich temat znajdziesz tu: ekologicznydom.eu

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie