Jak wykończyć podłogę stropu drewnianego?

Remigisz Szulc
20.07.2022

Drewniany strop jest popularnym rozwiązaniem we współczesnym budownictwie jednorodzinnym. Jest tani w wykonaniu, dobrze sprawdza się w domach parterowych bez poddasza użytkowego. W pewnym momencie trzeba go będzie jednak jakoś wykończyć, a konkretnie wykonać podłogę stropu drewnianego, która jednocześnie będzie pełnić funkcję sufitu dolnej kondygnacji. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Zaczynamy od izolacji stropu

Funkcję izolacji powinna pełnić wełna kamienna lub mineralna, w zależności od tego, jakim dysponujesz budżetem. Kamienna ma tę zaletę, że jest niepalna oraz znakomicie izoluje akustycznie. Wybór należy jednak do Ciebie.

Aby odizolować strop od części mieszkalnej należy ułożyć warstwę minimum 10 centymetrów wełny. Jeśli nie planujesz już docieplać samego dachu, to wykonaj grubszą izolację stropu, co pozwoli zlikwidować mostek termiczny.

Płyty OSB – optymalny wybór

Do wykonania podłogi drewnianego stropu bezsprzecznie najlepiej nadają się płyty OSB. Ich układanie i montaż przebiega szybko, poradzi sobie z tym każdy, kto ma podstawowe umiejętności w zakresie majsterkowania oraz odpowiedni sprzęt (wkrętarka + wyrzynarka).

Płyty OSB są jednak dość drogie, dlatego możesz rozważyć użycie desek odpadowych, na przykład po szalunkach murarskich. Ciekawą i ekonomiczną opcją będzie też zakup tarcicy w lokalnym tartaku.

Nie zapomnij o instalacjach

Strop drewniany daje dużą swobodę w zakresie rozprowadzenia wszelkich instalacji – na przykład elektrycznej czy wentylacji. Na etapie wykonywania podłogi dokładnie przemyśl, jakie instalacje chcesz lub musisz mieć na poddaszu, pamiętając przy tym, aby przewody elektryczne zawsze prowadzić w peszlu.

Zostaw miejsce na wyłaz na poddasze

Planując wykonanie podłogi drewnianego stropu nie zapomnij o wyłazie. W końcu szkoda byłoby pozbawiać się możliwości wykorzystania sporej przestrzeni na poddaszu, które może pełnić funkcję strychu. Wyłaz na poddasze zaplanuj w takim miejscu, w którym będzie najmniej widoczny, na przykład na korytarzu. Jednocześnie zwróć uwagę na to, czy w miejscu wyłazu jest dostatecznie wysoko, aby było możliwe komfortowe wyjście na poddasze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie