Dom bliźniak to ciekawe rozwiązanie architektoniczne. Pozwala na efektywne zagospodarowanie działki i budowę domu do zamieszkania dla dwóch rodzin zamiast jednej. Nieco inne są w tym przypadku przepisy, ponieważ bliźniak łączy dwa domy w jednym, więc zdefiniowane w prawie budowlanym odległości nie mają zastosowania.
Dom bliźniak to tego rodzaju budowla, która zakłada ujęcie w jednej bryle budynku, dwóch osobnych lokali mieszkalnych, które są od siebie niezależne. Mają odrębne instalacje, przyłącza oraz niezależne wejścia i ogrzewanie. Bliźniak mogą zamieszkiwać rodziny spokrewnione, jak i całkiem obce dla siebie. Jest to możliwe z uwagi właśnie na niezależność lokali.
Cechą charakterystyczną jest to, że obydwa lokale łączy jedna ściana. Bardzo często w projektach pojawia się też rozwiązanie, które powoduje, że budynki są dla siebie odbiciem lustrzanym.
Skoro o projektach mowa, domy bliźniaki mogą być budynkami piętrowymi i parterowymi. Każdy z nich może być wyposażony w garaż lub też stanąć na działce bez garażu.
Projekty bliźniaków mogą też być energooszczędne. Bliźniacza zabudowa nie wyklucza bowiem wdrożenia takiego rozwiązania.
Z uwagi na to, że jest to forma pośrednia między zabudową szeregową, a budynkiem wolnostojącym, domy bliźniacze cieszą się dużym zainteresowaniem.
Jeżeli chodzi o projekty, to w przypadku domów bliźniaków możliwe jest postawienie zarówno takich z płaskim dachem, jak i dachów spadowych. Głównym wskaźnikiem są tutaj ogólne warunki zabudowy, ponieważ każdy wznoszony budynek musi się do tych warunków dostosować.
Pod względem innych rozwiązań architektonicznych, jak piętra, klatki schodowe czy tarasy i balkony, tu również dostępne są te same rozwiązania, co w przypadku domków wolnostojących – nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, poza wspomnianymi wcześniej warunkami.
Dom bliźniak, jak już wspomniano, to budynek dwurodzinny, w którym każdy lokal jest praktycznie niezależny. Najczęściej buduje się go w formie odbicia lustrzanego, gdzie oś symetrii przebiega w miejscu połączenia budynków.
Takie rozwiązanie jest najbardziej praktyczne głównie z uwagi na to, że daje największe możliwości pobudowania garażu. W niektórych rozwiązaniach garaż jednak nie znajduje się obok domu, tylko pod budynkiem. W takiej sytuacji lokale nie muszą być wobec siebie lustrzane. Z powodzeniem można je zbudować jako dwa takie same domy, ale „zlepione” ze sobą jedną ścianą.
Zaletą bliźniaków jest to, że są to budynki tańsze. Wzniesienie bliźniaka wiąże się z mniejszymi kosztami, więc i cena takiej nieruchomości jest niższa. Drugą zaletą są niższe koszty ogrzewania. Połączenie budynków wspólną ścianą sprawia, że warunki termiczne są lepsze i korzystniejsze dla mieszkańców, a koszty ogrzewania odczuwalnie spadają, wobec domków wolnostojących.
Bliźniaki nadają się również do wznoszenia na wąskich działkach. W przypadku działki o szerokości 16 – 17 m postawienie bliźniaka jest już możliwe.
Niewątpliwie wadą takiego rozwiązania jest bliskość sąsiadów. O ile nie są to osoby bliskie, może to mieć istotne znaczenie. Warto zadbać o wyciszenie ściany łączącej. Dzięki temu dźwięki od sąsiadów nie będą przenosiły się do mieszkania. Jednocześnie to, o czym rozmawia się w domu, nie dotrze do sąsiadów.
W stosunku do zabudowy szeregowej jest to jednak i tak korzyść. W budynkach szeregowych sąsiadów ma się po obu stronach (poza domami skrajnymi). Bliźniak wiąże się tylko z jednym najbliższym sąsiadem.
To, jaki dom wybrać zależy od indywidualnych oczekiwań i potrzeb kupującego taką nieruchomość. Warto jednak pamiętać, by przed podjęciem ostatecznej decyzji przeanalizować wszystkie za i przeciw.
Artykuł partnera.