W każdym budynku – nie tylko mieszkalnym – nieodzowna jest sprawnie działająca wentylacja. Wszystko w tym momencie zależy od odpowiednio dobranego systemu wentylacyjnego. W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przykłada się do wdrażania energooszczędnych, przyjaznych dla środowiska rozwiązań, które w wielu obszarach są wprowadzane już obligatoryjnie.
Elementy tworzące centralę wentylacyjną
W zakresie systemów wentylacyjnych wymienia się m. in. instalacje wentylacyjne nawiewno-wywiewne z odzyskiem ciepła. Najważniejszym ich elementem jest centrala wentylacyjna określana mianem rekuperatora. W jej skład wchodzą następujące komponenty:
Czym jest spręż?
Wybór odpowiedniej centrali wentylacyjnej jest podyktowany indywidualnymi przesłankami. Należy się przy tym kierować przede wszystkim powierzchnią budynku, ponieważ to od niej w głównej mierze zależy, jak potrzebna jest ilość wymienionego powietrza. Pada w tym kontekście określenie takie jak spręż – czyli przyrost ciśnienia wynikający z wielkości oporów przepływu powietrza w przewodach wentylacyjnych. Zasada jest generalnie taka, że im większą długością i stopniem skomplikowania odznacza się system wentylacyjny, tym większy musi być spręż. Wymaga to specjalistycznych wyliczeń, które najlepiej jest powierzyć osobie posiadającej stosowne kwalifikacje. Przepisy określają wymogi w odniesieniu do poszczególnych pomieszczeń, np. dla kuchni z oknem zewnętrznym wyposażonej w kuchenkę gazową lub węglową jest to 70 m3/h, a dla pomocniczych pomieszczeń bez okien – 15 m3/h.
Wydajność centrali
Istotnym parametrem centrali wentylacyjnej jest jej wydajność. Zalecenia są takie, by w pomieszczeniu minimum raz na godzinę nastąpiła wymiana całego powietrza, stąd też przy wyborze rekuperatora trzeba mieć na względzie objętość danego pomieszczenia. Wartości tej powinna być równa wydajność urządzenia. Ważne jest przy tym to, by cały proces zachodził przy użyciu możliwie najniższych nakładów energii.
Rodzaj wymiennika ciepła
Kolejnym aspektem wymagającym uwzględnienia przy zakupie centrali wentylacyjnej jest zastosowany w niej typ wymiennika ciepła. Pojawiają się tu warianty w postaci:
Użytkownik musi liczyć się w tym przypadku nie tylko z własnymi preferencjami i oczekiwaniami, ale również z uwarunkowaniami atmosferycznymi charakterystycznymi dla zamieszkiwanego przezeń miejsca. Dla przykładu w krajach, w których panuje łagodniejszy klimat, strzałem w dziesiątkę są centrale z płytowym wymiennikiem ciepła, zaś w klimacie chłodniejszym najlepiej sprawdzają się rekuperatory z obrotowym wymiennikiem ciepła.
Charakterystyka pracy wentylatora
Niebagatelną rolę odgrywają ponadto wentylatory. Charakterystyka ich pracy jest określana poprzez stosunek sprężu od natężenia przepływu – jeśli okaże się niekorzystna, wówczas rekuperator mocno hałasuje, co przekłada się na obniżenie jego skuteczności. Warto ponadto zasięgnąć informacji odnośnie zapotrzebowania wentylatora na energię elektryczną.
Zobacz też: Jakie funkcje w systemie rekuperacji pełni centrala wentylacyjna
Artykuł partnera.