Budownictwo jednorodzinne ponownie kwitnie. Po latach wyraźnego zastoju Polacy znów zaczęli marzyć o własnym domu i te marzenia realizować. Podaż działek budowlanych w naszym kraju jest spora, ale niestety nie każdy grunt spełni pokładane w nim nadzieje. Dlatego trzeba wiedzieć, jak wybrać działkę budowlaną, aby uniknąć przykrych rozczarowań.
Chcesz wiedzieć, jak wybrać działkę budowlaną? Kieruj się tymi 6 zasadami
Wybór działki budowlanej nie jest wcale taki prosty. Inwestor musi pogodzić swoje marzenia z realną sytuacją rynkową. Te naprawdę atrakcyjne grunty, w pełni uzbrojone, położone w mieście lub jego bliskim sąsiedztwie, z dogodnym dojazdem i jeszcze niezłym krajobrazem dokoła, są zwykle bardzo drogie.
Pierwsza decyzja dotyczy więc lokalizacji – ma to być działka miejska, czy też położona na wsi? Różnica w cenie jest najczęściej bardzo duża, dlatego od kilku lat wyraźnie obserwujemy ruch w kierunku terenów podmiejskich. Jednak na tym dylematy się nie kończą. Pora na nasz poradnik.
- Sprawdź, czy do działki są doprowadzone kluczowe dla Ciebie media – nie daj się nabrać na słynne już hasło pośredników i sprzedawców: „media w drodze”. To w praktyce nic nie oznacza. Uzbrojona działka musi posiadać wszystkie przyłącza: wodociągowe, energetyczne i kanalizacyjne, a czasami także gazowe. Jeśli ich nie ma, nie ma też „wszystkich mediów”. Cena takiej działki powinna zostać solidnie obniżona, bo przyłączenie poszczególnych mediów zwykle jest bardzo kłopotliwe, czasochłonne i drogie.
- Sprawdź, czy działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – jeszcze lepiej, gdy ma aktualne warunki zabudowy. Minimum jednak to właśnie MPZP – bez tego dokumentu nie wiadomo bowiem, jakie plany względem działki ma gmina. Może się bowiem okazać, że nie otrzymamy zgody na wybudowanie domu, ponieważ gmina planowała wydzielić ten teren pod budowę drogi.
- Dokładnie przeanalizuje status działki – chodzi przede wszystkim o to, czy została ona przewidziana pod budownictwo mieszkaniowe. Jeśli jej cena jest podejrzanie niska, może się okazać, że mamy do czynienia z gruntem rolnym, którego przystosowanie do kryteriów działki budowlanej będzie bardzo drogie i czasochłonne. Warto oczywiście sprawdzić stan prawny gruntu, przede wszystkim to, czy kupujemy go od jedynego właściciela.
- Sprawdź, czy odpowiada Ci lokalizacja – nie chodzi tylko o odległość od miasta czy miejsca pracy, ale także całą infrastrukturę, dostępność komunikacji zbiorowej, bliskość sklepów. Warto przed zakupem poświęcić trochę czasu na obserwację otoczenia – czy w pobliżu nie przebiega ruchliwa droga gruntowa, która będzie uprzykrzać nam życie w przyszłości, czy sąsiedzi nie mają tendencji do palenia w piecu śmieci itd. Ważna jest oczywiście bliskość szkół, przedszkoli i obiektów sportowych, co przekłada się na jakość życia.
- Zleć sprawdzenie gruntu – każdy inwestor wie, że najbardziej praktyczne działki budowlane są płaskie i mają regularny kształt. Mało kto jednak przed zakupem zastanawia się, jakiego rodzaju grunt kryje się pod naszymi nogami. To ważna kwestia, bo może się przecież okazać, że posadowienie domu na niestabilnym gruncie będzie niemożliwe. Dlatego warto wcześniej wykonać odwiert próbny lub poprosić o pomoc geologa.
- Zastanów się nad optymalną wielkością działki – z reguły im mniejsza działka, tym cena za m2 wyższa. Jednak czasami nie warto jest porywać się na zbyt duży grunt, który będzie trudny i drogi w zagospodarowaniu. Optymalna wielkość działki pod budownictwo jednorodzinne zawiera się w przedziale od 800 do 1500m2.
Wybór działki budowlanej to bardzo ważna decyzja, od której w dużej mierze zależy to, czy będziemy zadowoleni z naszego wymarzonego domu. Nie wolno się więc spieszyć i działać pod wpływem emocji. Życzymy udanych wyborów!