Wykończenie łazienki to jedno z największych wyzwań stojących przed właścicielami mieszkań w całej Polsce. Jest to spowodowane przede wszystkim kosztem armatury łazienkowej i innych elementów wykończeniowych. Remont musi zostać wykonany wzorowo, by później pomieszczenie bez szwanku spełniało swoją funkcją przez lata. Jak w takim razie urządzić małą łazienkę? Czego unikać przy wykańczaniu tak ważnej przestrzeni w domu?
Projekt wstępny i lokalizacja
Lokalizacja łazienki nie jest problemem, jednak może on się pojawić w wypadku budowania domu. Wtedy warto pamiętać, że mała łazienka może być świetną alternatywą dla toalety. Umieszczenie jej niedaleko wejścia do domu zapewni szybki dostęp do niej, a także będą mogli z niej skorzystać goście. Kiedy już wiemy, gdzie łazienkę umieścić trzeba pomyśleć o wstępnym planie czy szkicu, który możemy wykonać własnoręcznie w skali, gdzie naniesiemy wymarzone elementy wyposażenia. Niemal na każdej przestrzeni zmieści się prysznic, umywalka, sedes, lustro czy parę półek na kosmetyki. Zacznijmy od umieszczenia prysznica w rogu, toalety stosunkowo blisko wejścia i umywalki z lustrem. Ważne jest też umiejscowienie grzejnika łazienkowego i wentylacji. Dobrym sposobem na otworzenie przestrzeni jest zastosowanie odpływu wody prysznica w podłodze, na czym oszczędzimy sporo środków. Zamiast kabiny wtedy można dobrać zasłonę, która jest kilkanaście razy tańsza.
Jakie płytki wybrać?
Sporym wyzwaniem jest dobór płytek. Uniwersalną zasadą dotyczącą małych łazienek jest wybór gresu czy kafelków w jasnych kolorach. Ten zabieg, dobranie odpowiednio dużego lustra i (wcześniej wspomniana) rezygnacja z kabiny prysznicowej optycznie powiększy pomieszczenie. W miarę możliwości należy unikać dużych płytek i przede wszystkim dużych wzorów i wyraźnych faktur. Dobrze, w takim razie jakie kafle wybrać? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jakość i cenę. Ręcznie robione płytki tworzą genialny efekt - żadna z nich nie jest tego samego rozmiaru, są drobne różnice, co tworzy wyjątkowy klimat pomieszczenia. Świetnie sprawdzą się płytki robione według afrykańskiej receptury - cementowe płytki marokańskie. Są bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, a ich stonowana stylistyka sprawdzi się w mniejszych przestrzeniach.
Umywalka, lustro i inne elementy wyposażenia
Umywalkę z lustrem najlepiej umieścić naprzeciwko wejścia, co stworzy kolejną iluzję większej przestrzeni. Co więcej, lustro powinno być jak największe, a wszelkie błyszczące. Świetny efekt daje jednolita tafla szkła w kształcie prostokąta, która jest zamontowana w takim sposób, że lustro nie wychodzi poza krawędź kafli. Kiedy naprawdę nie ma wiele miejsca można odpuścić sobie bidet - jest on bardzo wygodny, jednak jest to spory koszt. Reszta armatury to właściwie dodatki - za grosze można kupić eleganckie, metalowe półki, na których umieścimy potrzebne kosmetyki. Jeśli jeden z rogów z łazienki nie został wykorzystany, można tam umieścić narożne półki lub szafkę.
Artykuł partnera.