Jak szybko znaleźć pokój do wynajęcia?

Piotr Kowalczyk
23.07.2020

Pokoje do wynajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem na polskim rynku nieruchomości. Wbrew pozorom znajdują się one na celowniku nie tylko studentów czy pracowników sezonowych, ale także przedsiębiorców, managerów i osób potrzebujących przejściowego lokum, na przykład na czas przeprowadzki do nowego mieszkania. Szukając pokoju do wynajęcia należy się kierować kilkoma podstawowymi zasadami, co przełoży się na wyższe bezpieczeństwo najemcy oraz pozwoli szybko znaleźć odpowiedni, atrakcyjny lokal w dostępnym budżecie. Sprawdź nasze wskazówki.

Gdzie szukać pokojów do wynajęcia?

Tutaj z pomocą oczywiście przychodzi niezawodny Internet. Ofert pokojów do wynajęcia warto szukać przede wszystkim na portalach ogłoszeniowych, gdzie są one na bieżąco aktualizowane i zwykle dość szczegółowo opisane wraz ze zdjęciami. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu, a wiadomo, że w przypadku tych najatrakcyjniejszych nieruchomości ma on kluczowe znaczenie.

Setki aktualnych ofert pokojów do wynajęcia możesz znaleźć pod linkiem https://allegro.pl/kategoria/pokoje-do-wynajecia-112747

Rodzaj oferty

Pokoje do wynajęcia możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie:

  1. Pokoje w mieszkaniach/domach, w których najemcy mieszkają z właścicielem pod jednym dachem – jest to popularne rozwiązanie, które pozwala uzyskiwać dodatkowe dochody np. seniorowi zajmującemu zbyt duże dla niego mieszkanie.
  2. Pokoje w lokalach przeznaczonych całkowicie na wynajem – zdarza się, że właściciel np. 3-pokojowego mieszkania decyduje się wynająć każde pomieszczenie osobno, aby zmaksymalizować swoje zyski. Jest to całkiem ciekawa opcja np. dla studentów, którym nie przeszkadza, że jedno mieszkanie zajmuje kilka obcych dla siebie osób.

Pierwszym krokiem do wynajęcia pokoju jest więc określenie swoich potrzeb oraz oczekiwanego komfortu. Pierwsza opcja wydaje się być dużo wygodniejsza i lepsza np. dla pary czy przedsiębiorcy, który zamierza zatrzymać się w takim pokoju przez kilkanaście dni na czas realizowania zlecenia w obcym mieście.

Z kolei pokój w mieszkaniu na wynajem będzie atrakcyjniejszym rozwiązaniem dla tych, którzy liczą na niskie koszty, dużą swobodę i… imprezowe życie.

Warunki wynajmu

Przeglądając oferty pokojów do wynajęcia trzeba zawsze bardzo dokładnie zapoznać się z treścią ogłoszenia, a podczas oględzin dodatkowo potwierdzić wszystkie informacje bezpośrednio u właściciela. Chodzi o to, aby nie doszło do konfliktu wywołanego na przykład tym, że właściciel nie życzy sobie późnych powrotów, a najemca lubi imprezować do białego rana.

Ważną kwestią jest minimalny okres wynajmu. Z reguły pokoje są wynajmowane bezterminowo, z opcją miesięcznego wypowiedzenia. Można jednak trafić także na oferty krótkoterminowe (wynajem dobowy), kierowane przede wszystkim do turystów, przedsiębiorców, managerów etc.

Dodatkowo radzimy uściślić w rozmowie z właścicielem takie kwestie, jak:

  • Co zawiera czynsz – czy trzeba dodatkowo zapłacić za zużytą energię, wodę, ścieki, wywóz śmieci?
  • Czy w pokoju jest dostęp do szybkiego Internetu – to zawsze dodatkowy plus oferty wynajmu.
  • Czy pokój jest zamykany na klucz – zapewnia to większą prywatność i poczucie bezpieczeństwa.
  • Jak wysoka jest kaucja i jakie są warunki jej zwrotu?
  • Czy można przyprowadzać gości do pokoju?
  • Czy najemca ma swobodny dostęp do części wspólnych mieszkania i jego wyposażenia?

Ile kosztuje wynajęcie pokoju?

Wysokość czynszu jest oczywiście uzależniona od takich czynników, jak powierzchnia pokoju, lokalizacja nieruchomości, standard wykończenia. Wiadomo, że najdrożej będzie w Warszawie oraz w miastach akademickich, jak Kraków, Gdańsk, Poznań czy Wrocław.

Przeciętnie trzeba się tutaj liczyć z kosztem na poziomie od około 300 złotych miesięcznie lub 30 złotych za dobę w przypadku pokojów pracowniczych.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie