Jak samodzielnie zaprojektować ogród?

Remigisz Szulc
12.01.2021

Każdy z nas ma różne preferencje nawet w tematach, które dla postronnego, niewtajemniczone obserwatora, mogą wydawać się nieposiadającymi wielu warstw i pola do manewru. Ogród dla takich ludzi może być tylko zwykłą zbieraniną drzew i kwiatów, ale dla kochających zieleń, będzie to coś bardzo osobistego - szczególnie, jeśli sami zaprojektowali dane miejsce. Może to być obszar spotkań towarzyskich, oaza spokoju do czytania coraz to nowych powieści, jak i miejsce zabaw z dziećmi. Jak więc stworzyć samodzielnie swój ogród marzeń?

Dobry plan to podstawa

Kiedy zamierzamy zaprojektować ogród, warto mieć plan, który będzie zawierał w sobie wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Na początek zacznijmy od szkicu koncepcji - pomoże to w wizualizacji przyszłego ogrodu, jak i przekazania naszej wizji innym osobom. Najłatwiej będzie wykonać taki szkic na kopii mapy danego miejsca. Warto uwzględnić w nim trasy dojścia do domu, jak i dojazdu do garażu, ale też zaznaczyć wszystkie instalacje, aby podczas pracy nad ogrodem ich nie uszkodzić. Następnie przychodzi pora na określenie powierzchni, gdzie będą znajdować się kwiaty i drzewka oraz miejsca, gdzie pojawią się wszystkie główne elementy stałe - ławki, murki i oczka wodne. 

Gleba

Oprócz szkicu, plan potrzebuje jeszcze dokładnych informacji o tym, jaką glebę posiadamy. Można to sprawdzić za pomocą specjalnych zestawów do jej badania. Większa część roślin preferuje glebę o odczynie neutralnym, a więc o pH w granicach od 6 do 7. Niestety, część z nich potrzebuje gleby kwaśnej, bądź zasadowej, co sprawia, że ich uprawa na ziemiach neutralnych może przysporzyć wielu kłopotów bądź skończyć się całkowitym niepowodzeniem. Co zrobić w wypadku gleby, która nie będzie chciała przyjąć naszych upragnionych roślin? Możemy stosować nawozy wapniowe bądź zakwaszające, w zależności od tego, co chcemy osiągnąć. 

Koniec końców dobrym pomysłem będzie harmonogram prac, a więc kolejność wykonywania działań, gdyż pozwoli nam to nie pogubić się w tym, co robimy.

Projektowanie ogrodów -> greenql.pl

Styl ogrodu

Kiedy uporamy się już ze wszystkimi technicznymi przeciwnościami, pora na to, na co każdy czekał, a więc wizja ogrodu - co ma sobą prezentować? Warto zasięgnąć w myślach do ogrodów, które już znamy i kochamy, a następnie pomyśleć, co z nich chcielibyśmy zaimplementować do naszego miejsca. Można też oczywiście przejrzeć najbardziej popularne style i zaciągnąć z nich kilka pomysłów.

Popularne style ogrodowe

Jest wiele stylów, które warto byłoby wymienić, ale zajmiemy się tutaj tylko trzema najpopularniejszymi.

  • Ogrody japońskie. Dbałość o szczegóły, wielowarstwowa symbolika, którą można zobaczyć między innymi w kamieniach i wodzie - wszystko tworzy to mały krajobraz, który nazywamy japońskim ogrodem. Styl ten próbuje oddać perfekcję natury. Najczęściej można spotkać drzewka bonsai i klony palmowe.
  • Ogrody angielskie. Pełen kwiatów i zakątków - zapełniony, ale wciąż uporządkowany. W środku mieści się zwykle rozległy trawnik. Królują róże angielskie i rabaty bylinowe. 
  • Ogrody nowoczesne. Uporządkowane, ale zdecydowanie bez pozorów ręki natury. Mają często kształty proste i wielkie tarasy. Sadzone są tu często miniaturowe iglaste drzewka. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie