Gliniaste podłoże to najgorszy scenariusz dla osób, które marzą o pięknym trawniku wokół domu. Na szczęście można sobie z tym poradzić, choć nie będzie ani łatwo, ani tanio. Warto natomiast podjąć trud rozluźnienia gliny na działce, co pozwoli założyć trawnik i szybko zacząć cieszyć się efektowną, zieloną murawą. Oto garść praktycznych wskazówek.
Materia organiczna, taka jak kompost, obornik czy liście, pomaga poprawić strukturę gleby gliniastej, czyniąc ją bardziej przepuszczalną i żyzną. Jeśli masz dostęp do takiej materii, na przykład w pobliżu znajduje się gospodarstwo rolne, przetwórnia spożywcza etc., to może to być jeden z najtańszych sposobów na przygotowanie gliniastego podłoża pod wysiew trawy.
Najczęściej praktykowaną metodą rozluźnienia gliny pod założenie trawnika jest właśnie zmieszanie oryginalnego podłoża z piaskiem. Stosujemy tutaj piasek gruboziarnisty, który pomoże w rozluźnieniu gleby, poprawiając jej drenaż. Przygotuj się natomiast na konieczność zakupu nawet kilkunastu kubików piasku.
Aeracja polega na napowietrzaniu gleby poprzez wykonywanie wielu otworów, co pozwala wodzie, powietrzu i składnikom odżywczym dotrzeć do korzeni roślin. Aeracja rozluźnia także glebę. Zabieg ten można połączyć z mieszaniem gliny z piaskiem.
Tak, zwykły gips, czyli siarczan wapnia, także świetnie nadaje się do przygotowania gliniastego podłoża pod wysiew trawy. Gips nie tylko rozluźni podłoże, ale też podniesie pH gleby w kierunku obojętnego lub zasadowego, które jest korzystniejsze dla trawy.