Jak przygotować szklarnię do nowego sezonu?

Antoni Kwapisz
01.10.2020

Szklarnia zapewnia roślinom właściwą temperaturę do prawidłowego wzrostu nawet w okresie, który w normalnych warunkach byłby dla nich niesprzyjający, czyli zimą. Zanim jednak pomyśli się o tym, by wysiać w tym obiekcie preferowane gatunki, warto zatroszczyć się o to, by obiekt był odpowiednio przygotowany. Jakich czynności należy w związku z tym się podjąć?

Jakiego rodzaju prace porządkowe należy przeprowadzić w szklarni na wiosnę?

Prace porządkowe warto rozpocząć od mycia powierzchni szklanych lub poliwęglanowych. W ten sposób nie tylko obiekt stanie się czysty, ale również przez przeszklone powierzchnie będzie dochodzić więcej naturalnego światła do wysianych roślin.

Warto pamiętać o tym, że szklarnia jako szczelnie zamknięte pomieszczenie zapewnia optymalne warunki roślinom, by mogły zdrowo i szybko rosnąć. Jednocześnie uwarunkowania te są równie dobre dla bakterii, pleśni, grzybów i wirusów. Z tego też powodu nie można zapomnieć podczas porządkowania szklarni o tym, by odkazić całą jej przestrzeń.

Jeśli szklarnia ma już kilka lat, należy także sprawdzić, czy nie uległa uszkodzeniu i w związku z tym nie wymaga podjęcia prac konserwacyjnych. Dbając o jej estetyczny wygląd, a także o to, by była ona szczelna, przedłuża się jej żywotność o kolejnych parę sezonów. Prace te najlepiej zlecić fachowcu. Można mieć wówczas pewność, że taka osoba wykona czynności naprawcze i konserwacyjne w sposób profesjonalny i rzetelny.

Jak zadbać o glebę w szklarni na wiosnę?

Ważną czynnością, którą należy przeprowadzić w szklarni, jest zaopatrzenie jej w dogodne podłoże. W połączeniu z dobrymi warunkami stanowi ono podstawę, dzięki której można spodziewać się udanych plonów. W pierwszej kolejności należy więc pozbyć się chwastów, które wykiełkowały, a także pozostałości po przesadzonych wcześniej roślinach.

Następnie warto zadbać o odpowiednie spulchnienie gleby. Czynność ta polega na zruszeniu kilku warstw ziemi, jednak w taki sposób, by nie przewracać jej warstw. Spulchnianie gleby jest tym bardziej wskazane, gdy dodano do ziemi różnego rodzaju nawozy. Najlepiej wmieszać w ziemię te naturalne, czyli obornik lub kompost, ponieważ wzbogacają glebę o próchnicę i florę bakteryjną.

Co zrobić, by zbierać zawsze dobre i bogate plony ze szklarni?

Jeśli posiada się szklarnię już od kilku lat, warto co jakiś czas wymieniać wierzchnią warstwę gleby na świeżą, by ziemia nie uległa wyjałowieniu. Do takiego procesu dochodzić może wtedy, gdy regularnie sadzi się rośliny, ponieważ wyciągają one z gleby większość jej składników.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie