Kosiarka to niezastąpiony sprzęt w każdym ogrodzie, w którym znajduje się choćby skrawek trawnika. Zakup kosiarki, zwłaszcza z górnej półki, to spory wydatek, dlatego rozsądnie będzie dbać o urządzenie, by służyło przez wiele lat i nie sprawiało przykrych niespodzianek. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie kosiarki do sezonu, co wielu ogrodników kompletnie bagatelizuje. O co więc trzeba zadbać, aby kosiarka pracowała bezawaryjnie od wiosny do jesieni?
Krok 1: sprawdzamy świecę zapłonową
Jeśli świeca nie była wymieniana w kosiarce od nowości, to oczywiście warto po prostu kupić nową. Wydatek jest niewielki (kilkanaście złotych), a ten drobny element decyduje o komforcie odpalania silnika. Jeśli natomiast świeca była niedawno wymieniana, przed wiosną warto skontrolować jej stan i ewentualnie ją przeczyścić.
Krok 2: czyścimy wnętrze kosiarki
Wielu ogrodników zapomina o tym jesienią, chcąc jak najszybciej zakończyć sezon. Wiosną trzeba więc poświęcić trochę czasu na oczyszczenie kosiarki ze wszystkich pozostałości po poprzednim sezonie. Prawdopodobnie od spodu zgromadziła się gruba warstwa zaschniętej trawy. Usuwamy ją, ponieważ może to przyspieszyć proces korozji.
Krok 3: sprawdzamy nóż tnący
Nóż to newralgiczny element kosiarki. Musi być bardzo ostry, bo wtedy urządzenie pracuje szybciej i efektywniej, a dodatkowo nie ryzykujemy poszarpania źdźbeł trawy, co mogłoby skutkować rozwojem chorób. Nóż warto profilaktycznie naostrzyć przed nowym sezonem oraz go wyważyć.
Krok 4: regulacja napędu
Jeśli kosiarka jest wyposażona we wspomaganie napędu, to wiosną warto sprawdzić jego działanie i ewentualnie wprowadzić delikatne korekty. Napęd musi pomagać koszącemu, ale nie może być zbyt silny, ponieważ wtedy koszenie jest niewygodne, a sam mechanizm dużo szybciej się zużywa.
Krok 5: filtr powietrza
Zalecamy, aby wymieniać go co roku, przed każdym sezonem. Kosztuje grosze, a ma duży wpływ na poprawne działanie jednostki napędowej oraz zużycie paliwa.
Krok 6: wymiana oleju
Wymianę oleju w kosiarce można z powodzeniem wykonać na własną rękę. Nie jest to nic trudnego. Najwygodniej będzie odessać przepracowany olej przy pomocy wężyka i strzykawki. Niektóre kosiarki posiadają też korek spustowy do oleju.
Krok 7: zalewamy świeże paliwo
Nawet jeśli w kanistrze zostało trochę paliwa po poprzednim sezonie, nie warto wlewać go do baku kosiarki. Paliwo traci swoje właściwości po około 30 dniach, dlatego lepiej po prostu zatankować świeżą benzynę.