Acropolis Portae

Jak przechowywać drewno do kominka? Podstawowe zasady

Andrzej Winnicki
18.06.2024

Choć coraz więcej samorządów wprowadza zakaz używania domowych kominków, to jednak nadal wiele osób taktuje takie paleniska jako podstawowe źródło ogrzewania czy po prostu urozmaicenie zimowych wieczorów. Kominek powinien być zasilany dobrze wysuszonym drewnem, na co duży wpływ ma sposób jego przechowywania. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Wybierz odpowiednie miejsce

Drewno kominkowe należy przechowywać na zewnątrz, w miejscu dobrze nasłonecznionym i przewiewnym, co wspomaga proces suszenia. Jednocześnie drewno powinno być ułożone z dala od ściany budynku, aby zapobiec zabrudzeniu elewacji i ryzyku przenikania szkodników do domu.

Nigdy bezpośrednio na ziemi

Drewno najlepiej jest układać na paletach lub innych podwyższeniach, aby zapobiec bezpośredniemu kontaktowi z ziemią, co zapobiegnie gniciu oraz zapewni lepszą cyrkulację powietrza.

Ochrona przed deszczem i śniegiem

W miarę możliwości zabezpiecz wierzchnią warstwę drewna przykrywając ją plandeką lub specjalnym daszkiem. Pamiętaj, aby pozostawić boki odkryte dla lepszej cyrkulacji powietrza. Plandeka powinna być ułożona w taki sposób, aby woda deszczowa mogła swobodnie spływać, nie zbierając się na powierzchni.

Rada

Jeśli tylko masz ku temu warunki, to rozważ wybudowanie drewutni, czyli specjalnego pomieszczenia do przechowywania drewna w suchych warunkach.

Niewielką ilość drewna możesz przechowywać w domu

Dla wygody czy nawet ozdoby warto mieć odrobinę suchego drewna pod ręką, czyli w okolicy kominka. Zanim przyniesiesz je do domu upewnij się, że jest całkowicie suche, aby uniknąć problemów z wilgocią i szkodnikami.

Na koniec zakoduj sobie sprawdzoną zasadę: pierwsze włożone, pierwsze wyjęte. Stosując rotację zawsze będziesz spalać najstarsze, a więc najlepiej wysuszone drewno, które najmniej brudzi wkład i przewód kominowy.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie