Jak prawidłowo podłączyć baterię kuchenną?

Antoni Kwapisz
26.08.2022

Montaż baterii kuchennej nie jest niczym skomplikowanym. Spokojnie poradzi sobie z tym domowy majsterkowicz, dlatego w razie konieczności wymiany starej, przeciekającej baterii nie trzeba wcale korzystać z usługi fachowca. W naszym poradniku wyjaśniamy, jak prawidłowo podłączyć baterię kuchenną.

Zacznij od sprawdzenia długości wężyków przyłączeniowych

Może się okazać, że wężyki dołączone do zestawu są zbyt krótkie. W takiej sytuacji trzeba niestety kupić je we własnym zakresie. Pamiętaj, aby nigdy nie stosować starych wężyków, które stanowią słabe ogniwo każdej instalacji (lubią pękać, po latach ich konstrukcja jest już osłabiona).

Przygotuj baterię do montażu

Uzbrojenie baterii to nic trudnego. Wkręcamy w nią wężyki dołączone do zestawu lub dokupione osobno, jeśli trzeba zastosować dłuższe. Wkręcamy również stopkę, którą będziemy mocować baterię do zlewu.

Dopilnuj uszczelki!

Najczęstszym błędem popełnianym przez niedoświadczonych instalatorów jest niezwrócenie uwagi na uszczelkę, która odseparowuje baterię od zlewu. Uszczelka może się podwinąć, w efekcie czego woda będzie przeciekać do wnętrza szafki. Sprawdź uszczelkę co najmniej dwa razy, upewniając się też, że nie jest odwrócona.

Dokręć baterię przy pomocy odpowiedniego klucza

Najpewniej będzie Ci potrzebny klucz oczkowy, ponieważ nasadka grzechotki będzie zbyt krótka. W dokręceniu nakrętki może Ci przeszkadzać mała ilość miejsca. Pomóż sobie palcami, a klucza użyj tylko do solidnego skontrowania nakrętki. Bateria po montażu powinna trzymać się nieruchomo, ale uważaj, żeby nie przesadzić z siłą dokręcania – wylewka musi się obracać bez oporu.

Podłącz wężyki

Niby proste, ale wiele osób popełnia tutaj podstawowy błąd polegający na zamianie wężyków. W efekcie w ustawieniu ciepłej wody z wylewki płynie zimna woda i odwrotnie. Podłączając wężyki zwróć również uwagę na to, czy nie podwinęła się uszczelka. Śrubunek dokręcamy rękami przez szmatkę, ewentualnie delikatnie kluczem.

Sprawdź szczelność

Na koniec oczywiście trzeba się upewnić, czy praca została wykonana prawidłowo. Uruchom baterię, sprawdź, czy płynie z niej zarówno ciepła, jak i zimna woda. Początkowo bateria może być zapowietrzona, ale po kilku sekundach z wylewki powinna płynąć już tylko woda. Sprawdź również, czy w miejscu styku baterii ze zlewem nie ma żadnych wycieków do szafki.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie