Jak prawidłowo ocieplić poddasze? Kilka praktycznych rad dla inwestorów

Piotr Kowalczyk
20.12.2015

Budując nowy dom lub remontując stary bardzo dużo uwagi trzeba poświęcić kwestii ocieplenia poddasza. Dlaczego? Ponieważ według wyliczeń przez źle zaizolowany dach z domu może „uciekać” nawet ponad 25% ciepła, którego produkcja jest przecież bardzo droga. Jeśli chcecie wiedzieć, jak prawidłowo ocieplić poddasze, to przeczytajcie nasz poradnik. Nie jest to wcale zadanie trudne, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Czym ocieplić poddasze?

Do wyboru mamy 3 najpopularniejsze rozwiązania. Każde z nich przedstawimy Wam w kilku zdaniach, wymieniając wady i zalety:

  • Wełna mineralna – zdecydowanie najbardziej popularny materiał do ocieplania poddasza. Wełna jest elastyczna, więc łatwo się ją układa i wciska we wszystkie szczeliny. Jest też względnie tania. Do wyboru mamy wełnę mineralną (z włóknami szklanymi) lub kamienną. Zdecydowanie polecamy tę drugą, która jest niepalna i zapewnia wysoki stopień wyciszenia, co na poddaszu ma duże znaczenie. Niestety, układanie wełny jest problematyczne – trzeba to robić w grubym ubraniu i z maską na twarzy.
  • Styropian – rzadko stosowany, ale jednak można przy jego użyciu wypełnić przestrzenie między krokwiami. Styropian jest tańszy od wełny, ale zdecydowanie trudniej się go układa. Nie jest bowiem elastyczny i nie zapewnia tak dużej dokładności.
  • Pianka PUR – względna nowość na naszym rynku, choć to rozwiązanie zdobywa sobie w naszym kraju coraz większą popularność. Pianka ma tę zaletę, że bardzo dokładnie wypełnia wszystkie przestrzenie. Drugi plus, to czas wykonywania izolacji. Wprawna ekipa zrobi to w 1-2 dni, co ma niebagatelne znaczenie. Niestety, ocieplanie poddasza pianką PUR jest kosztowne, a sama pianka jest łatwopalna.
    I choc ocieplanie poddasza pianką PUR wydaje się kosztowne, ale pozwala na późniejszą oszczędność w kosztach ogrzewania. Piana PUR Crossin Attic Soft to produkt o doskonałych właściwościach izolacyjnych i dźwiękochłonnych, a dodatkowo zapewnia brak rozwoju pleśni czy grzybów na powierzchni materiału izolacyjnego.

Jak ocieplić poddasze krok po kroku?

Po analizie plusów i minusów materiałów nadających się do ocieplenia poddasza większość chyba uzna, że optymalnym wyborem jest wełna. To jednak nie koniec decyzji. Teraz musicie się bowiem zdecydować na grubość warstwy ocieplenia.

W obecnych czasach standardem jest izolacja o grubości co najmniej 25 centymetrów układana w dwóch warstwach. Pierwszą dobieramy do grubości krokwi pamiętając o delikatnej przerwie między wełną a membraną dachową. Drugą natomiast układa się w poprzek na stelażu, co zapewnia, że izolacja nie będzie miała słabych punktów.

Po ułożeniu wełny w dwóch warstwach trzeba ją przykryć folią paroprzepuszczalną, która nie dopuści do zalania płyt gipsowo-kartonowych przez skondensowaną wodę. Ten etap trzeba przeprowadzić bardzo starannie, aby w przyszłości nie mieć problemów z wychładzaniem pomieszczeń powodowanym hulającym sobie swobodnie pod płytami wiatrem.

Ocieplanie poddasza kończy przymocowanie do stelaży płyt GK, zagipsowanie połączeń i wykończenie ścian oraz sufitów.

Patrz ekipie na ręce!

W praktyce okazuje się, że największym wrogiem naszej izolacji poddasza nie jest wcale słaby materiał, ale brak umiejętności i chęci ekipy wykonującej ocieplenie. Dlatego powierzając to zadanie firmie musimy bacznie patrzeć jej na ręce.

Zdarzają się bowiem sytuacje rażących zaniedbań i przejawiania braku elementarnej wiedzy. Wykonawcy potrafią całkowicie pominąć etap ułożenia drugiej warstwy wełny, „zapomnieć” o zaizolowaniu okolic okien dachowych czy źle przymocować folię paroprzepuszczalną. To wszystko będzie się mścić na inwestorze.

Prawidłowe ocieplenie poddasza jest niezwykle ważne i gwarantuje, że nie wydamy majątku na ogrzewanie naszego domu. Dlatego naprawdę warto zrobić to porządnie i nie oszczędzać na materiałach oraz na ekipie wykonawczej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie