Jak pozbyć się mrówek z domu?

Antoni Kwapisz
26.10.2020

Mrówki w domu to nie lada problem – nie tylko estetyczny, ale też higieniczny. Trudno jest zaakceptować widok małego owada spacerującego sobie po podłodze w kuchni. Zwłaszcza, że jest praktycznie pewne, iż gdzieś musi się znajdować gniazdo. Stwierdzenie obecności mrówek w domu wymaga pilnej interwencji – w przeciwnym razie owady szybko zaczną się namnażać i pozbycie się ich będzie coraz trudniejsze. Co zatem należy zrobić w pierwszej kolejności?

Robimy dokładne porządki

Na początek warto sobie zadać pytanie: dlaczego mrówki pojawiły się w domu? Nie ma w tym żadnego przypadku. Te owady są niezwykle inteligentne, pracowite, a przy tym mają silnie rozwinięty instynkt przetrwania. Lgną więc do miejsc, w których mają pod dostatkiem pożywienia i mogą się ukryć przed naturalnymi wrogami. Dom nadaje się do tego idealnie.

Chcąc pozbyć się mrówek trzeba zatem zacząć od zrobienia generalnych porządków. Bardzo ważne jest to, aby nie dopuszczać do gromadzenia się choćby odrobiny produktów spożywczych na podłodze i w różnych zakamarkach. Koniecznie trzeba dbać o porządek w spiżarni oraz w szafkach, w których przechowujemy suchą żywność. W miarę możliwości wszelkie tego typu produkty należy zamykać w szczelnych pojemnikach.

W gorszym położeniu są właściciele zwierząt domowych, zwłaszcza kotów. Mrówki chętnie żywią się suchą karmą, a przecież nigdy nie mamy pewności, że pupil zje cały nasypany rano do miski posiłek. Taka miska, a raczej jej zawartość, może być wabikiem na mrówki.

Uszczelnienie domu

Mamy tutaj na myśli zlikwidowanie wszelkich nieszczelności, przez które te małe owady mogą dostać się do domu. Szczególną uwagę powinni na to zwrócić właściciele budynków jednorodzinnych z ogrodem. Trzeba pilnować, aby dokładnie zamykać drzwi, nie zostawiać otwartej bramy garażowej i drzwi tarasowych.

Te zabiegi oczywiście nie dają 100% gwarancji, że unikniemy inwazji mrówek. Owady są w stanie znaleźć najmniejszą szparę, która stanie się dla nich wrotami do naszego domu. Dlatego często jest niestety tak, że próba pozbycia się mrówek zaczyna przypominać literacką walkę z wiatrakami.

Domowe sposoby i „cudowne” środki na mrówki

W każdym sklepie ogrodniczym można kupić środki biobójcze, które pomagają w walce z inwazją mrówek. Są one dość skuteczne, natomiast tylko pod warunkiem, że użyjemy ich bezpośrednio w gnieździe, które może być skrzętnie ukryte w domowych zakamarkach. Poza tym stosowanie tego typu chemii w przestrzeni mieszkalnej samo w sobie jest ryzykowne – zwłaszcza, jeśli w domu są małe dzieci czy zwierzęta.

Jeśli natomiast chodzi o domowe sposoby, to na dłuższą metę nie zdają one egzaminu. Mrówki potrafią bardzo szybko przenieść gniazdo, jeśli tylko w pobliżu starego znajdzie się np. odstraszająca je mięta. Ponadto trudno byłoby sobie wyobrazić ciągłe układanie na podłodze takich produktów czy rozsypywanie np. cynamonu. Efekt jest więc taki, że domowe sposoby nie przynoszą trwałego efektu, a wręcz mogą spowodować zwiększenie populacji mrówek.

Lepiej skorzystać z pomocy specjalistów

Nie chcąc dłużej akceptować obecności mrówek w domu i nie mając już siły na stosowanie nieskutecznych metod, warto od razu skontaktować się z profesjonalną firmą specjalizującą się w rozwiązywaniu tego problemu.

Takie firmy stosują bardzo skuteczne środki biobójcze, po których użyciu mrówki w domu pozostaną już tylko niemiłym wspomnieniem. Wbrew obiegowej opinii opryski dezynsekcyjne wykonuje się nie tylko w firmach, urzędach czy budynkach użyteczności publicznej, ale także w domach prywatnych. To zdecydowanie najlepszy wybór, jeśli zależy nam na natychmiastowym i, co najważniejsze, trwałym efekcie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie