W niejednym mieszkaniu, i to niekoniecznie w bloku z wielkiej płyty, występuje problem nieskutecznej wentylacji grawitacyjnej. Efektem tego jest osadzanie się pary na oknach, a także powstawanie grzyba i pleśni na ścianach, listwach przypodłogowych itd. Masz tak samo? Sprawdź zatem, jak poprawić wentylację w mieszkaniu.
Na początek zawsze należy ustalić, czy wentylacja rzeczywiście nie działa, czy może jest to wina samych mieszkańców, którzy zbyt rzadko wietrzą mieszkanie. W tym celu zaproś kominiarza, który specjalnym przyrządem sprawdzi drożność i wydajność wentylacji w lokalu.
Wniosek do spółdzielni/wspólnoty
Mając ekspertyzę o niesprawnej wentylacji w mieszkaniu należy od razu zgłosić ten fakt zarządcy budynku – spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej. Nieskuteczna wentylacja to poważne zagrożenie dla zdrowia, dlatego zarządca musi zareagować i zaproponować jakieś rozwiązanie (np. wykonanie dodatkowego pionu wentylacyjnego, montaż nawietrzników w oknach itd.).
Chwilowo z problemem podwyższonej wilgotności w mieszkaniu można sobie poradzić poprzez częste używanie okapu kuchennego – szczególnie w czasie gotowania. Okap to nic innego, jak wentylacja mechaniczna, która usuwa wilgotne powietrze poza mieszkanie.
Nie jest to oczywiście rozwiązanie na dłuższą metę, ale krótkoterminowo warto zaopatrzyć się w pochłaniacze wilgoci, które przynajmniej pozwolą uniknąć ryzyka pleśnienia ubrań, pościeli, tapicerowanych mebli etc.