Jak optycznie powiększyć mieszkanie?

Marek Szydełko
25.03.2020

Małe mieszkanie ma wiele zalet. Jest nie tylko szybsze i łatwiejsze w sprzątaniu, generuje mniejsze koszty, związane choćby z ogrzewaniem, a ponadto bywa bardzo przytulne. Problem pojawia się w momencie gdy nieodpowiednia aranżacja przestrzeni sprawia, iż niewielkie pomieszczenia zaczynają nas przytłaczać i irytować. Urządzając takie wnętrza, należy dokładnie przemyśleć nie tylko umiejscowienie mebli, ale również kolor ścian i wszelkie dodatki. Jeśli mamy problem z tego typu kwestiami, dobrym pomysłem będzie biuro projektowe, które przygotuje dla nas gotowy plan zagospodarowania przestrzeni w mieszkaniu.

Niech stanie się jasność

Jednym z najważniejszych aspektów wpływających na optyczne postrzeganie wielkości pomieszczenia jest panująca w nim kolorystyka. Jasne barwy doskonale odbijają światło, dzięki czemu niewielki salon wydaje się być znacznie bardziej przestronny. Co więcej, tego typu kolory sprawiają, iż całość prezentuje się lekko. Na jakie odcienie warto się zdecydować? Doskonale sprawdzają się różne warianty bieli, beżu i szarości. Jeśli w pokoju brakuje światła słonecznego, najlepiej postawić na ciepłe odmiany typu kość słoniowa.

Aby optycznie podwyższyć sufit, można pomalować go odcieniem jaśniejszym niż ściany, dodatkowo pozostawiając na nich wąski pasek na samej górze. Podłoga również powinna być w jasnym kolorze. Jeśli nie jesteśmy pewni czy wybrane przez nas barwy będą do siebie pasowały, niezwykle pomocne okaże się biuro projektowe.

Uniwersalne i funkcjonalne meble

Jeśli nie chcemy zagracić i tak niewielkiej przestrzeni, musimy postawić na meble, które są lekkie, zgrabne i wyposażone w nóżki. Małe mieszkania uwielbiają minimalizm, dlatego warto zdecydować się na ten styl. Kupując półki czy regały, wybierajmy raczej wysokie modele, które będą sięgać sufitu, niż szerokie komody oraz szafy. Dzięki temu lepiej wykorzystamy wolną przestrzeń, a dodatkowo uzyskamy wrażenie podwyższenia pokoju. Lekkie meble, dzięki którym uda się nam podzielić pomieszczenie na strefy, również przyczyniają się do jego optycznego powiększenia.

Magia dodatków

Dodatkowe elementy dekoracyjne są niezwykle potężnym sprzymierzeńcem w walce o optyczne powiększenie pokoju. Biuro projektowe zaproponuje nam kilka rozwiązań, które będziemy mogli dopasować do własnych preferencji i stylu. Jakie akcesoria są szczególnie polecane?

Lustra - najlepiej sprawdzają się zawieszone w pobliżu okien, doskonale odbijając promienie słoneczne i rozświetlając pomieszczenie, które przez to wydaje się być większe. Aby uzyskać ciekawszy efekt, można pobawić się, zestawiając na jednej ścianie lustra w różnych kształtach i rozmiarach.

Oświetlenie - ten element z jednej strony może skutecznie powiększyć pomieszczenie, z drugiej obniżyć jego wysokość. Dobre biuro projektowe z pewnością odradzi nam zakup ozdobnego żyrandola, gdyż zajmuje on zbyt wiele cennej przestrzeni. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest oświetlenie punktowe, za pomocą którego możemy w subtelny sposób zaakcentować rogi pokoju, co optycznie go powiększy.

Z jakich dodatków warto zrezygnować w niewielkim mieszkaniu? Firanki i zasłony, choć prezentują się bardzo estetycznie, skutecznie ograniczają dopływ światła. Co więcej, gromadzi się w nich spora ilość kurzu, który z uwagi na ograniczoną przestrzeń będzie jeszcze bardziej odczuwalny. Jeśli zależy nam na zasłonięciu okien, znacznie lepszym wyborem będą lekkie rolety. Kolejnym dodatkiem, który niekoniecznie powinien znaleźć się w niewielkim mieszkaniu jest dywan. Tego typu elementy tworzą podziały, które od razu rzucają się w oczy. Jednolita podłoga, najlepiej taka sama w każdym pomieszczeniu, sprawia wrażenie spójnej kompozycji i prezentuje się znacznie lepiej.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Studio Wnętrz ISON z Poznania.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie