Jak ocieplić blaszany garaż?

Krzysztof Jagielski
23.01.2024

Blaszany garaż, nazywany potocznie blaszakiem, to ekonomiczny sposób na zyskanie komfortowego miejsca do parkowania auta czy wygospodarowania przydomowego schowka, warsztatu etc. Wadą takiego garażu jest natomiast całkowity brak izolacji, przez co zimą panują w nim ujemne temperatury, a przez cały rok hula wiatr. Można to łatwo, szybko i stosunkowo niedrogo zmienić. Sprawdź, jak ocieplić blaszany garaż krok po kroku.

Kup piankę izolacyjną

Najlepsza będzie pianka zamkniętokomórkowa, która nie rozpręża się tak mocno jak standardowa pianka uszczelniająca. Przy pomocy tego materiału błyskawicznie zaizolujesz ściany garażu od wewnątrz, nie potrzebując pomocy fachowca i nie męcząc się z długotrwałym układaniem wełny mineralnej. Pianka pozwala również zaoszczędzić cenną przestrzeń.

Pamiętaj, aby wstrzyknąć piankę we wszelkie otwory oraz w profile garażu, dzięki czemu wyeliminujesz mostki termiczne oraz miejsca, przez które mogą przedostawać się szkodniki.

Płyty OSB

Do wykończenia wewnętrznych ścian garażu blaszanego najlepiej jest użyć płyt OSB. Są twarde, trwałe, bardzo szybko się je montuje, a przy tym zapewniają dodatkową izolację. Do takich płyt z powodzeniem można przykręcać półki, haki, gniazdka elektryczne etc.

Nie zapomnij od drzwiach/bramie

Drzwi do garażu blaszanego również wymagają zaizolowania, do czego możesz użyć albo wspomnianej pianki, albo specjalnych mat izolacyjnych. Te drugie są o tyle lepszym wyborem, że eliminują ryzyko zabrudzenia mechanizmu drzwi, co jest szczególnie ważne w przypadku chęci posiadania pełnoprawnej, unoszonej bramy garażowej.

Dodatkowo należy zadbać o odizolowanie garażu od gruntu. W tym celu najlepiej będzie wykonać płytę fundamentową i postawić garaż na warstwie papy, a następnie przytwierdzić go do podłoża.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie