Jak nie dopuścić do zagrzybienia domowej klimatyzacji?

Remigisz Szulc
01.07.2022

Klimatyzacja w domu jest wybawieniem w okresie upałów. Można z niej korzystać również w okresach przejściowych do dogrzewania pomieszczeń. Mając klimatyzację należy oczywiście o nią dbać, prawidłowo eksploatować oraz regularnie serwisować. Jednym z najczęściej spotykanych problemów jest zagrzybienie układu, o czym świadczy bardzo nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzacji. Jak do tego nie dopuścić? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Używaj klimatyzacji przez cały rok!

Może się to wydawać absurdem, tymczasem korzystanie z klimatyzacji domowej przez cały rok jest najskuteczniejszym sposobem na to, aby uniknąć problemów z zagrzybieniem. Jeśli powietrze krąży w układzie w trybie ciągłym, to nie ma warunków do jego zawilgocenia, a tym samym tworzenia się mikroorganizmów.

Spokojnie: to, że klimatyzacja jest włączona, wcale nie oznacza nadmiernego wychładzania czy przegrzewania pomieszczeń. Najlepszą opcją jest ustawienie stałej temperatury np. 21 stopni i przełączenie klimatyzacji w tryb AUTO.

Jeśli nie używasz klimatyzacji przez dłuższy czas, to uruchom funkcję osuszania

Nie chcesz korzystać z klimatyzacji przez cały rok? Po dłuższej przerwie wykonaj prostą czynność, która także zapobiega zagrzybieniu układu. W słoneczny dzień włącz klimatyzację i ustaw tryb osuszania oraz najwyższy bieg wentylatora. Zostaw urządzenie na kilka godzin (najlepiej na cały dzień), aby układ mógł się osuszyć.

Czyść filtry

Filtry w jednostce wewnętrznej należy czyścić raz na pół roku. Zrobisz to przy pomocy zwykłej wody – nie potrzeba do tego fachowca. Filtry wyjmuje się po otwarciu panelu przedniego jednostki wewnętrznej.

Dezynfekuj klimatyzację zgodnie z zaleceniami producenta

Dezynfekcję klimatyzacji, która jest używana sporadycznie, należy przeprowadzać przed każdym sezonem, czyli najlepiej wczesną wiosną. Można to zrobić samodzielnie przy użyciu specjalnego preparatu do parowników, ale w okresie gwarancji zalecamy jednak skorzystać z usługi fachowca (koszt około 200 złotych).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie