Klimatyzacja w domu jest wybawieniem w okresie upałów. Można z niej korzystać również w okresach przejściowych do dogrzewania pomieszczeń. Mając klimatyzację należy oczywiście o nią dbać, prawidłowo eksploatować oraz regularnie serwisować. Jednym z najczęściej spotykanych problemów jest zagrzybienie układu, o czym świadczy bardzo nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzacji. Jak do tego nie dopuścić? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.
Może się to wydawać absurdem, tymczasem korzystanie z klimatyzacji domowej przez cały rok jest najskuteczniejszym sposobem na to, aby uniknąć problemów z zagrzybieniem. Jeśli powietrze krąży w układzie w trybie ciągłym, to nie ma warunków do jego zawilgocenia, a tym samym tworzenia się mikroorganizmów.
Spokojnie: to, że klimatyzacja jest włączona, wcale nie oznacza nadmiernego wychładzania czy przegrzewania pomieszczeń. Najlepszą opcją jest ustawienie stałej temperatury np. 21 stopni i przełączenie klimatyzacji w tryb AUTO.
Nie chcesz korzystać z klimatyzacji przez cały rok? Po dłuższej przerwie wykonaj prostą czynność, która także zapobiega zagrzybieniu układu. W słoneczny dzień włącz klimatyzację i ustaw tryb osuszania oraz najwyższy bieg wentylatora. Zostaw urządzenie na kilka godzin (najlepiej na cały dzień), aby układ mógł się osuszyć.
Filtry w jednostce wewnętrznej należy czyścić raz na pół roku. Zrobisz to przy pomocy zwykłej wody – nie potrzeba do tego fachowca. Filtry wyjmuje się po otwarciu panelu przedniego jednostki wewnętrznej.
Dezynfekcję klimatyzacji, która jest używana sporadycznie, należy przeprowadzać przed każdym sezonem, czyli najlepiej wczesną wiosną. Można to zrobić samodzielnie przy użyciu specjalnego preparatu do parowników, ale w okresie gwarancji zalecamy jednak skorzystać z usługi fachowca (koszt około 200 złotych).