Kochanie, sam pomaluję ściany w naszej sypialni! - dziarsko ogłaszasz, że oto zamierzasz zamienić się w domowego macho, dla którego zabawa w malarza pokojowego to błahostka. Brawo, ale pamiętaj – wbrew pozorom to nie jest taka prosta sprawa. Podczas zwykłego malowania ścian można popełnić kilka błędów, które będą rzutować na ostatecznym wyglądzie powłoki. Dlatego zanim chwycisz wałek do ręki, przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak malować ściany bez smug.
Gruntowanie ściany warto przeprowadzić zawsze, nawet jeśli jest już pokryta farbą i nic od niej nie odpada. Grunt wyraźnie zmniejsza chłonność podłoża, co pozwoli Ci zużyć nieco mniej drogiej farby. Wpływa także na wyrównanie koloru ściany, dlatego nie musisz się później martwić, że w niektórych miejscach pojawią się prześwity starego koloru.
Rada
Zamiast gruntu możesz użyć także taniej, białej farby podkładowej. Efekt będzie ten sam, ale dodatkowo wzmocnisz strukturę ściany.
Wbrew pozorom rodzaj użytego wałka ma ogromne znaczenie dla ostatecznego efektu malowania. Innego wałka używamy bowiem do ścian idealnie gładkich (wówczas wybierz wałek z krótki, ale gęstym włosiem), innego do malowania tynków tradycyjnych, jeszcze innego do tapet, cegły czy elewacji. Naprawdę zwróć na to uwagę, bo źle dobrany wałek zniweczy wszystkie Twoje starania.
Rada
Wałek dobiera się też do rodzaju farby, jaką masz zamiar pokryć ściany w domu. Jeśli stosujesz farbę akrylową, wówczas najlepszy będzie wałek z mikrofibry. Jeśli jest to farba lateksowa, wybierz wałek ze sznurka. Do farb olejnych najlepsze są wałki z gąbki.
Masz już farbę, masz wałek, zagruntowałeś ścianę. Pora zabrać się za malowanie. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w kuwetę lub ewentualnie kartkę, na której będziesz odciskać nadmiar nabranej na wałek farby. Nie chcesz przecież zrobić na ścianie brzydkich „placków”, prawda?
Prowadząc wałek pamiętaj, aby nie dociskać go zbyt mocno do ściany. Jeśli wałek przestanie zostawiać ślad, po prostu nabierz nową porcję farby.
Rada
Generalnie w zależności od wysokości ściany i grubości wałka jedno nabranie farby powinno wystarczyć na wykonanie 2 pasów koloru.
Bardzo ważne jest, aby nie poprawiać malowania przed wyschnięciem ściany – jeśli po jednym pociągnięciu wałka ściana nie została dobrze pokryta, odczekaj 2 godziny i nałóż drugą warstwę. Poprawki zawsze będą widoczne pod światło i dadzą efekt smug.
Pamiętaj, aby ruchy wałkiem były pewne. Prowadź wałek zawsze w tym samym kierunku, staraj się trzymać prostą linię, nabieraj zawsze taką samą ilość farby. Przed nałożeniem drugiej warstwy daj ścianie dobrze wyschnąć. Jeśli zastosujesz wszystkie te rady na pewno pomalujesz ścianę bez efektu smug. Powodzenia!