Jak legalnie uniknąć zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości?

Andrzej Winnicki
03.06.2019

W Polsce, podobnie jak w większości rozwiniętych krajów, opodatkowane jest praktycznie wszystko. Właściciel, który zdecyduje się sprzedać swoją nieruchomość, np. mieszkanie czy dom, musi od takiej transakcji zapłacić podatek dochodowy. W grę wchodzą niemałe pieniądze, stąd też właściciele usilnie szukają sposobów, by uniknąć obowiązku zapłaty daniny. Na szczęście można to zrobić zupełnie legalnie. Jak? Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.

Cele mieszkaniowe

W polskim prawie funkcjonuje przepis, który pozwala uniknąć zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości, ale tylko wtedy, gdy środki uzyskane z takiej transakcji zostaną w całości przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Nie trzeba wówczas spełniać kryterium 5 lat podatkowych, jakie miną między nabyciem a sprzedażą nieruchomości.

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy są jeszcze przyjaźniejsze właścicielom. Wcześniej, aby uniknąć zapłaty podatku, trzeba było wydać środki ze sprzedaży na cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat od transakcji. Obecnie okres ten wynosi aż 3 lata podatkowe.

Czym właściwie są „cele mieszkaniowe”? Ustawa precyzuje, że chodzi o wszelkie uzasadnione wydatki, które prowadzą do wejścia w posiadanie nowej nieruchomości, przykładowo:

  • Zakup mieszkania, domu lub działki budowlanej;
  • Nabycie spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego;
  • Zakup materiałów budowlanych (do budowy domu lub remontu istniejącego budynku);

Za cele mieszkaniowe Urzędy Skarbowe uznają również wydatki na spłatę kredytu hipotecznego wraz z odsetkami, który został zaciągnięty na zakup nowej nieruchomości. Uwaga jednak! Umowa kredytowa musiała zostać podpisana jeszcze przed sprzedażą obecnej nieruchomości.

Co ciekawe, za wydatki na cele mieszkaniowe uważa się również wszelkie koszty, jakie podatnik poniósł np. na remont nieruchomości zanim stał się jej prawnym właścicielem.

Przykładowo: jeśli podatnik wyremontował mieszkanie rodziców, które później zostało mu przekazane w formie darowizny, to spełnił warunek wydania środków ze sprzedaży poprzedniej nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Tutaj jednak pamiętajmy, że prawo własności musi przejść na podatnika przed upływem 3 lat podatkowych przysługujących na rozliczenie ulgi.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć?

By uniknąć zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości, na własne cele mieszkaniowe trzeba przeznaczyć całą kwotę uzyskaną z transakcji. Wydatki te należy również udokumentować fakturami i umowami. Jeśli nie uda się wydać całej kwoty, to od tego, co z niej zostanie, zostanie naliczony podatek dochodowy.

Dodatkowo pamiętajmy, że o zamiarze skorzystania z tej ulgi należy poinformować Urząd Skarbowy. W tym celu, wypełniając roczne zeznanie podatkowe na druku PIT-39, wykazujemy uzyskanie dochodu ze sprzedaży nieruchomości, jednocześnie deklarując przekazanie całej tej kwoty lub jej części na własne cele mieszkaniowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie