Jak funkcjonalnie zaplanować kuchnię na wymiar?

Mateusz Nowak
17.03.2021

Słyszeliście zapewne o tym, że kuchnia jest sercem domu? I z pewnością spotkaliście się z licznymi publikacjami, które podkreślają, że to pomieszczenie, które musi łączyć w sobie świetny design, najwyższej jakości materiały i maksymalną funkcjonalność. Zdecydowanie większym wyzwaniem jest znalezienie konkretnych informacji o tym, jak zabrać się za zaplanowanie takiego wnętrza. Czas rozprawić się z tematem... od kuchni, czyli znaleźć odpowiedzi na pytanie: jak zaplanować i zaprojektować kuchnię, by spełniała wszelkie nasze oczekiwania? Kuchnie na wymiar dają możliwość maksymalnej personalizacji pomieszczenia i dobrania rozwiązań, które optymalnie wpiszą się w nasze potrzeby! Dlatego to na ich przykładzie analizujemy krok po kroku drogę do idealnej kuchni.

Krok 1: spisz i przeanalizuj swoje kuchenne potrzeby

Każdy z nas jest inny, mamy różne preferencje, potrzeby i przyzwyczajenia związane z żywieniem. 

Co lubisz jeść i pić? Jak planujesz wyżywienie domowników? 

Jedni z nas nie wyobrażają sobie kuchni bez solidnego ekspresu do kawy (i życia bez kawy), a dla innych obowiązkowym punktem menu jest kieliszek wytrawnego wina do kolacji. Jedni lubią mieć zapas... wszystkiego (od mąki, przez kaszę i makarony, po płatki śniadaniowe i hektolitry mleka), a inni preferują robienie małych, codziennych zakupów i nieprzechowywania niczego, czego data ważności mogłaby niepostrzeżenie umknąć ich uwadze. Jedni chcą maksymalnie sterylnego pomieszczenia, w którym absolutnie wszystko będzie schowane za nieprzeziernymi frontami, a inni preferują zioła w doniczkach, kosze z owocami i otwarte półki z ulubionymi kubkami zawsze w zasięgu ręki i wzroku. 

Kuchnie na wymiar - zgodnie z Twoimi potrzebami

Kuchnie na wymiar pozwalają na stworzenie zabudowy, która będzie idealnie wpisywała się w nasze potrzeby i oczekiwania. Nawet mała kuchnia na wymiar może zaskoczyć Cię funkcjonalnością oraz mnóstwem miejsca do przechowywania lub eksponowania - pod warunkiem, że zostanie zaprojektowana właśnie dla Ciebie, zgodnie z Twoimi preferencjami dotyczącymi użytkowania tego pomieszczenia. 

Zanim zaczniemy projektować kuchnię - spiszmy listę najważniejszych dla nas kwestii oraz rozwiązań, które chcielibyśmy mieć w tym pomieszczeniu. Mogą to być m.in.: kącik kawowy, wbudowane w meble miejsce do leżakowania (dla wina lub dla siebie popijającego wino, czemu nie?), duża szafka typu cargo pełniąca rolę solidnej spiżarni, praktyczna szafka na śmieci (z możliwością wygodnego segregowania odpadków) lub eleganckie rozwiązanie do uprawy jadalnych roślin i ziół. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na liście znalazły się również rzeczy i rozwiązania, których absolutnie w kuchni mieć nie chcemy, takie jak choćby otwarte półki czy górne szafki wiszące w odległości kilkunastu centymetrów pod sufitem. To pierwszy krok do kuchni naszych marzeń! 

Krok 2: zmierz kuchnię i przeanalizuj dostęp do mediów 

Wiesz już na czym Ci zależy najbardziej w projekcie Twojej nowej kuchni! Czas zejść na ziemię i zmierzyć się... z wymiarami. 

Zmierz wysokość i szerokość pomieszczenia i każdej ściany, uwzględniając wszelkie wnęki i skosy. Miary zdejmijmy jak najdokładniej, bo dzięki temu będzie można wykonać maksymalnie rzetelny i zgodny z faktycznymi możliwościami pomieszczenia projekt oraz oszacować wstępnie jego koszty. Zaznacz usytuowaniem wszystkich mediów: umiejscowienie gniazdek elektrycznych, źródeł światła wraz w włącznikami oraz miejsca poboru wody i odprowadzania ścieków. To konieczne przed kolejnymi krokami: planowaniem umiejscowienia poszczególnych stref kuchennych i ustawienia urządzeń elektrycznych oraz projektowaniem mebli. W przypadku pominięcia tej kwestii czeka Cię albo mnóstwo rozczarowań (gdy po wykonaniu projektu okaże się, że jednak nie da się postawić ekspresu do kawy w miejscu, w którym nie ma dostępu do kontaktu), albo naprawdę spory remont (przenoszenie mediów prawie zawsze wymaga kucia ścian!). 

Gdy już zdecydujemy się na zlecenie wykonania kuchni na wymiar konkretnej firmie, ta z pewnością przeprowadzi własne, precyzyjne pomiary, dzięki którym zamówione przez Ciebie meble będą idealnie dopasowane do wnętrza. 

Krok 3: dopasuj kuchenne strefy 

W każdej, nawet najmniejsze kuchni, powinno się bezwzględnie znaleźć pięć stref: 

  • strefa zapasów (lodówka i szafki przeznaczone do przechowywania produktów spożywczych)
  • strefa przechowywania
  • strefa zmywania
  • strefa przygotowywania
  • strefa gotowania.

Ich kolejność nie jest przypadkowa! Została opracowana i przetestowana przez specjalistów, dlatego warto się jej trzymać. Mała kuchnia na wymiar może wymagać zastosowania rozwiązań niestandardowych, które jednak w maksymalnie funkcjonalny sposób połączą wybrane strefy, np. strefę zapasów ze strefą przechowywania lub strefę zmywania ze strefą przygotowywania. W ramach indywidualnie zaprojektowanej kuchni można np. zaplanować wąską szafkę cargo obok lodówki, bądź dodatkowy, wysuwany blat między zlewem a płytą gazową / indukcyjną. 

Krok 4: zaplanuj wygląd mebli kuchennych na wymiar

Szeroki wybór materiałów, kolorów i wykończeń, które oferują swoim klientom współcześni producenci mebli kuchennych to gwarancja, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli poczujemy się przytłoczeni nadmiarem - nie wahajmy się zapytać o praktyczną stronę każdego koloru i sposobu wykończenia oraz efekt wizualny, jaki możemy za jego pomocą uzyskać we wnętrzu. Za łatwiejsze w utrzymaniu uznaje się fronty błyszczące, które dodatkowo w jasnym kolorze dodają kuchni przestronności i rozjaśniają pomieszczenie. Fronty matowe prezentują się niezwykle elegancko, a czarne lub granatowe - nadają kuchni ekskluzywnego charakteru. Planując kuchnię na wymiar warto pamiętać, że to inwestycja na długie lata, dlatego lepiej postawić na uniwersalna klasykę lub nowoczesny minimalizm, niż rozwiązania, które mogą szybko wyjść z mody.

Podsumowanie

Zaplanowanie funkcjonalnej kuchni wymaga szczegółowego przeanalizowania wszystkich kwestii związanych z naszym podejściem do gotowania, jedzenia i sposobów użytkowania tej wyjątkowej przestrzeni w domu lub mieszkaniu. Zanim zabierzemy się za projektowanie mebli do kuchni na wymiar - sporządźmy listę rozwiązań, na których najbardziej nam zależy oraz tych, których absolutnie nie chcemy w naszej kuchni. Następnie zmierzmy dokładnie wnętrze oraz przeanalizujmy układ mediów, dostęp do gniazdek elektrycznych oraz wody i ścieków. Planując kuchnię pamiętajmy o odpowiednim układzie i kolejności stref. 

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy firmie Erton z Lublina, producentowi wyjątkowych mebli na zamówienie, w którego ofercie znajdują się m.in. kuchnie na wymiarzawsze optymalnie dopasowane do potrzeb Klientów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie