Brama garażowa to newralgiczny element budynku mieszkalnego. Choć z reguły nie zależy nam na tym, aby w garażu panowała wysoka temperatura, to jednak warto zadbać o to, by garaż nie stanowił olbrzymiego mostka termicznego i nie wychładzał domu (jeśli jest połączony z częścią mieszkalną drzwiami). Podstawą jest oczywiście zainwestowanie w dobrze ocieploną bramę garażową. Co zrobić w sytuacji, gdy fabryczne rozwiązanie nie zdaje egzaminu lub tego ocieplenia w ogóle nie ma? Niezbędne będzie docieplenie bramy garażowej. W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić.
Jest to obecnie najpopularniejszy typ bramy garażowej. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona podzielona na kilka segmentów, które układają się pod odpowiednim kątem, umożliwiając tym samym przesuwanie bramy na prowadnicach. Dzięki temu brama zajmuje bardzo mało miejsca pod sufitem i otwiera się bez wychodzenia poza obrys otworu.
Bramę segmentową można docieplić specjalnym materiałem termoizolacyjnym, czyli zwykle płytami, które docina się na wymiar każdego segmentu. Mocowanie odbywa się przy pomocy taśmy dwustronnej, kleju lub listew montażowych. Niektórzy producenci oferują fabryczne płyty termoizolacyjne. Można jednak kupić je w dowolnej hurtowni budowlanej.
Rzadziej spotykana, choć wciąż dość popularna, szczególnie często spotykana w starszych budynkach. Taka brama podczas otwierania i zamykania mocno zachodzi poza obrys otworu, ponieważ tworzy jedną płaszczyznę. To z kolei ułatwia jej docieplenie. Można użyć do tego płyt styropianowych czy bloków wełny mineralnej. Dobrym rozwiązaniem będzie gąbka izolacyjna, która jest znacznie cieńsza niż styropian, za to zapewnia lepsze właściwości termiczne.
Rozwiązanie, które spotyka się już praktycznie tylko w starszych budynkach. Zaletą bramy rozwieralnej jest to, że można ją bardzo łatwo zaizolować. Do ocieplenia stosuje się styropian, wełnę, gąbkę czy wielowarstwową folię refleksyjną. Wystarczy przykleić izolację taśmą dwustronną lub użyć do tego listew montażowych/zszywek (w przypadku bramy drewnianej).
Warstwa izolacji powinna być odpowiednio gruba. Jeśli w garażu nie ma dużo miejsca i liczy się każdy centymetr, zalecamy wybór lepszego materiału izolacyjnego, który gwarantuje bardzo dobre właściwości termiczne już przy cienkiej warstwie.
Zbyt gruba izolacja może uniemożliwić otwarcie bramy segmentowej lub uchylnej – warstwa będzie obcierać o nadproże.
Docieplenie bramy garażowej nie jest skomplikowane i poradzi sobie z tym każdy majsterkowicz. Warto to zrobić, szczególnie jeśli garaż służy za domowy warsztat, jest połączony z budynkiem dodatkowym przejściem lub jest ogrzewany.