Jak dbać o rekuperator?

Maciej Piwowski
09.06.2021

Rekuperator, czyli centrala wentylacyjna z funkcją odzysku ciepła, to coraz częściej stosowane rozwiązanie w polskich domach. Wentylacja mechaniczna daje ogromny komfort, ponieważ w praktyce zwalnia z konieczności otwierania okien oraz gwarantuje skuteczną wymianę powietrza w domu. Pytaniem, które zadaje sobie chyba każdy, kto rozważa inwestycję w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła jest to, czy i jak trzeba dbać o rekuperator. Na szczęście nie jest to specjalnie skomplikowane, drogie, ani czasochłonne. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Wymiana filtrów

Każdy rekuperator jest wyposażony w dwa filtry: jeden do powietrza nadmuchiwanego, drugi do powietrza wyciąganego. Filtry dość szybko się brudzą, zwłaszcza na terenach, na których panuje zwyczaj palenia w piecach węglem czy notuje się duży ruch samochodowy. Standardowo filtry należy wymieniać lub czyścić raz w miesiącu – te przeznaczone do prania wymieniamy na nowe po około pół roku użytkowania.

Regularne przedmuchiwanie rekuperatora

Mamy tutaj na myśli okresowe uruchamianie rekuperatora na najwyższym biegu. Urządzenie powinno tak popracować przez kilkadziesiąt minut. Pozwoli to nie tylko rozruszać mechanizmy, ale także wydmuchać ewentualne zabrudzenia znajdujące się w rurach wentylacyjnych. Pamiętajmy, aby takie „przedmuchanie” przeprowadzać minimum raz w miesiącu.

Czyszczenie kratek wentylacyjnych

Lub anemostatów, w zależności od tego, które rozwiązanie zostało zastosowane w domu. Kratki wentylacyjne/anemostaty siłą rzeczy się brudzą, ponieważ przedostaje się przez nie zanieczyszczone powietrze, które zawiera m.in. drobinki kurzu. Z czasem może on blokować przepływ powietrza i utrudniać pracę rekuperatora oraz powodować konieczność częstszej wymiany filtrów.

Okresowe czyszczenie wymiennika

Wymiennik jest najważniejszym elementem konstrukcji rekuperatora. Znajdziemy go pod obudową urządzenia – przypomina wielki filtr powietrza czy filtr pyłkowy w samochodzie. Wymiennik z czasem zaczyna pokrywać się brudem, przede wszystkim kurzem, dlatego należy go okresowo czyścić. W zależności od modelu i zaleceń producenta robi się to co 3-6 lat.

Na szczęście czyszczenie wymiennika nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy odkręcić jedną ze ścian obudowy, a następnie wyjąć wymiennik. Do czyszczenia używamy wody z mydłem lub specjalnego środka o właściwościach bakteriobójczych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie