Rekuperacja jest coraz częściej spotykanym elementem wyposażenia domu jednorodzinnego. W dużym skrócie: centrala rekuperacyjna stanowi część instalacji wentylacji mechanicznej, która umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego. Przekłada się to na spore oszczędności na ogrzewaniu oraz poprawia komfort termiczny mieszkańców. O rekuperację trzeba jednak dbać, a jak to robić, tego już dowiesz się z naszego poradnika.
To podstawowa czynność eksploatacyjna, jaką musi wykonywać każdy posiadacz centrali rekuperacyjnej. Znajdują się w niej dwa filtry: powietrza nawiewanego i powietrza wywiewanego – ten pierwszy zwykle brudzi się szybciej.
W niektórych modelach central rekuperacyjnych filtry wymagają jedynie czyszczenia (płucze się je w wodzie), w innych natomiast konieczna jest okresowa wymiana. Uwaga! Filtry potrafią być bardzo drogie, dlatego warto poszukać tańszych zamienników lub wykonywać je samodzielnie ze specjalnej włókniny, którą można kupić na metry.
Wymiennik centrali rekuperacyjnej nie wymaga żadnej obsługi ze strony użytkownika, natomiast po latach eksploatacji także on może się zabrudzić. Dlatego większość producentów zaleca, aby co około 5-6 lat wyjąć wymiennik i przepłukać go zwykłą wodą, ewentualnie z dodatkiem delikatnego detergentu. To pozwoli przywrócić mu pełną sprawność i zminimalizuje ryzyko ewentualnej awarii centrali rekuperacyjnej.
Uwaga!
Zachowaj ostrożność wyjmując wymiennik i ponownie umieszczając go w centrali. Zwróć uwagę na punkty montażowe.
Większość użytkownik ustawia prędkość rekuperatora na stałe i zapomina o nim na lata. Tymczasem dobrym pomysłem jest okresowe uruchamianie centrali na najwyższym biegu – na przykład na 30-40 minut. Warto to robić minimum raz w tygodniu.
Wystarczy tylko wybrać najwyższą prędkość na pilocie dołączonym do rekuperatora, chociażby przy okazji gotowania czy po długiej kąpieli w wannie. Dzięki temu szybko nastąpi wymiana powietrza w domu, a takie działanie przyczyni się też do wydłużenia sprawności centrali rekuperacyjnej.