Jak bezpiecznie wykonywać prace w ogrodzie?

Piotr Kowalczyk
20.04.2020

Uprawianie i pielęgnowanie przydomowego ogródka może się wydawać bardzo bezpiecznym, relaksującym zajęciem. Nic bardziej mylnego! Nieumiejętnie wykonywane prace ogrodowe mogą się skończyć poważnymi kontuzjami, czego nie wolno bagatelizować. W ogrodzie także obowiązują podstawowe zasady BHP, które nie są wcale ani skomplikowane, ani uciążliwe. Wystarczy tylko zdrowy rozsądek. Jak zatem bezpiecznie wykonywać prace w ogrodzie? Oto garść porad, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rękawice ochronne

Używamy ich zawsze, nawet jeśli prace nie są skomplikowane i wydają się być bardzo bezpieczne. Zadaniem rękawic ochronnych jest nie tylko zabezpieczenie dłoni przed brudem, ale także skaleczeniami czy oparzeniem, np. od rozgrzanego silnika kosiarki. Ponadto rękawice uniemożliwiają kontakt skóry z pasożytami, w tym grzybami, które bytują np. na zgrabionych liściach.

Okulary

Wielu ogrodników może uznać, że używanie okularów ochronnych to gruba przesada. Tymczasem można sobie łatwo wyobrazić sytuację, w której np. drobny kamień wypada spod kosiarki z ogromną prędkością i trafia koszącego prosto w oko. To wcale nie jest mało prawdopodobny scenariusz. Okulary chronią też przed chociażby uszkodzeniem wzroku przez gałąź podczas przycinania drzew.

Maska ochronna

Stosujemy ją zawsze wtedy, gdy pracujemy z chemią ogrodową, na przykład opryskujemy rośliny herbicydami. Zawarte w nich związki mogą być niebezpieczne dla człowieka, dlatego lepiej nie dopuścić, aby miały kontakt z układem oddechowym osoby wykonującej opryski. Zwykła maseczka ze sklepu BHP w zupełności tutaj wystarczy.

Ostrożnie podczas pracy na wysokości

Przycinanie wysokich drzew z reguły wymaga użycia drabiny, z którą trzeba się oczywiście umiejętnie obchodzić. Planując przycinki na wysokości zawsze warto poprosić drugą osobę o asystę i przytrzymanie drabiny. Takich prac nie należy wykonywać, gdy nikogo innego nie ma w domu – w razie upadku i utraty przytomności nie będzie można liczyć na pomoc. Pamiętajmy również, że stojąc na drabinie absolutnie nie powinno się używać narzędzi spalinowych, jak chociażby piła. Jest to bardzo niebezpieczne i grozi poważnym wypadkiem.

Odpowiednie narzędzia

Przed przystąpieniem do prac w ogrodzie warto skontrolować stan narzędzi – liczą się nawet takie drobiazgi, jak drewniany trzonek, z którego wystają drzazgi. Jest to szczególnie ważne w przypadku narzędzi do cięcia, jak nożyce i sekatory, które muszą być dobrze naostrzone i zawsze dobierane do konkretnego zadania. Przykładowo: nie używamy sekatora do przycięcia grubej gałęzi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie