Iluminacje świąteczne przy domu – najlepsze wskazówki na początek

Mateusz Nowak
14.12.2022

Właściciele domów jednorodzinnych bardzo chętnie inwestują w efektowne iluminacje świąteczne, które wprowadzają przyjemny klimat, wprawiają w dobry nastrój i upiększają budynek w okresie bożonarodzeniowym. Jeśli w tym roku także chcesz przygotować tego typu iluminacje, to mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek.

Dokładnie wszystko wymierz

Na dobry początek warto stworzyć choćby tylko amatorski projekt iluminacji. Weź miarę, kartkę i ołówek i dokładnie zmierz, ile metrów bieżących łańcuchów świetlnych potrzebujesz. Dzięki temu nie wydasz niepotrzebnie pieniędzy oraz wyeliminujesz ryzyko, że zabraknie na przykład 2-3 metrów światełek, przez co instalacja będzie wyglądać na nieskończoną.

Zastanów się, czy warto montować iluminacje na stałe

Zdecydowanie najłatwiej jest zastosować wspomniane łańcuchy świetlne na roślinach rosnących w ogrodzie, na przykład iglakach. Po świętach bez problemu je zdejmiesz i przechowasz w ciepłym miejscu, co wydłuży ich trwałość.

Jeśli jednak zdecydujesz się na montaż łańcuchów np. na podbitce dachowej, to licz się z tym, że po 2-3 latach wszystkie światełka będą nadawać się tylko do wymiany. Zastanów się więc, czy naprawdę chce Ci się tak męczyć.

Nie przesadzaj

Przesada to niestety częsty obrazek widywany w ogrodach Polaków w okresie okołoświątecznym. Efektowne iluminacje mogą być skromne, gustowne, zaprojektowane z umiarem. Dzięki temu nie tylko wydasz mniej na zakup światełek, ale też nie będziesz nerwowo oczekiwać na rachunek z zakładu energetycznego.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Mamy tutaj na myśli nie tylko Twoje bezpieczeństwo w trakcie montażu iluminacji, ale także bezpieczeństwo innych domowników i instalacji elektrycznej. Koniecznie stosuj przedłużacze do użytku zewnętrznego, pamiętając o zaizolowaniu wszelkich połączeń (np. wtyczki warto włożyć do foliowego worka i szczelnie zakleić taśmą). Oczywiście przedłużacze prowadzimy tak, aby nie przebiegały przez ciągi komunikacyjne, np. ścieżkę od furtki do drzwi czy pod schodami, co groziłoby potknięciem się i upadkiem.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie