Ile może wynieść koszt wykończenia wnętrza – szacujemy koszty

Mateusz Nowak
19.01.2021

Koszt wykończenia domu, mieszkania czy apartamentu to kwestia, którą trzeba uwzględnić w momencie, gdy zdecydujemy się na zakup nieruchomości czy jej wybudowanie. W ten sposób unikniemy rozczarowań i stresu związanego z potencjalnym brakiem funduszy, gdy czas goni, a my tak bardzo chcemy zamieszkać w wymarzonym miejscu.

  1. Koszt wykończenia – jak się do tego przygotować?
  2. Od czego zależy koszt wykończenia lokum?

Zakup nieruchomości, w której chcemy zamieszkać, to niewątpliwie duża radość. Gdy udało nam się zdobyć fundusze na ten cel i jesteśmy posiadaczami wymarzonego gniazdka zakupionego na rynku pierwotnym, przed nami jeszcze wysiłek finansowy związany z jego wykończeniem. A to dlatego, że nieruchomości są sprzedawane w stanie deweloperskim, a o to, by mieszkanie było zdatne do wprowadzenia się, musimy zadbać my sami – a to wymaga nakładów finansowych. Jak być na nie przygotowanym? Odpowiedź w poniższym artykule.

Koszt wykończenia – jak się do tego przygotować?

W sprawach finansowych niespodzianki związane z wydatkami nie są wskazane. Dotyczy to również kosztu wykończenia wnętrz  – tym bardziej, że takie koszty raczej do niskich nie należą. Dlatego należy wstępnie oszacować koszt wykończenia naszego wymarzonego lokum. Należy wziąć pod uwagę to, że takie koszty obejmują elektryków, stolarzy czy elementy wyposażenia wnętrza. Jest więc na co wydawać. Ale spokojnie, można się do tego przygotować, by uniknąć przykrych niespodzianek i… pustej kieszeni. Dlatego ważne, by oszacować wstępnie budżet takiego przedsięwzięcia. Najlepiej powierzyć to zadanie architektowi wnętrz (tak, on też się tym zajmuje). Taki zawodowiec po szczegółowym wywiadzie, będzie wiedział, co z tym zrobić i wszystko skrzętnie rozpisze – dotyczy to kwestii wyposażenia podstawowego, resztę jak: sprzęt RTV, AGD czy wynagrodzenie dla ekip wnętrzarskich musimy obliczyć sami.

Od czego zależy koszt wykończenia lokum

Koszt wykończenia wnętrza zależy od paru aspektów. Przede wszystkim od tego, na jaki standard wykończenia się decydujemy. Mamy do wyboru:

  • standard niski – produkty i elementy wykończenia wnętrz z popularnych marketów budowlanych i meblowych,
  • standard średni – zakupy w wyspecjalizowanych sklepach,
  • standard wyższy – niektóre zakupy w salonach butikowych.

Takie standardy wyznaczają też to, jakie materiały wybierzemy, jeśli chodzi o stolarkę, podłogi czy płytki na ścianach.

Przyjęło się, że koszt wykończenia wnętrza należy szacować na dodatkowe 1500 zł doliczone do ceny metra kwadratowego zakupionego lokum. Jednak to do nas należy trzymanie pieczy nad budżetem.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie