Harmonogram remontu – jak go opracować?

Mateusz Nowak
19.07.2021

Remont mieszkania czy domu nie jest niczym przyjemnym, choć od czasu do czasu nie ma wyjścia i trzeba odświeżyć wnętrze, aby znów poczuć się w nim dobrze. Jeśli planujesz przeprowadzenie prac na własną rękę, bez korzystania z usług fachowców, to gratulujemy odwagi i umiejętności. Czy jednak wiesz, że powinieneś zacząć od opracowania harmonogramu remontu? Dowiedz się, jak to zrobić.

Stwórz dokładną listę materiałów wykończeniowych

Będzie Ci to potrzebne do określenia kosztorysu remontu. Gdyby okazało się, że budżet został przekroczony, to na tym etapie będziesz jeszcze mieć okazję do zmodyfikowania planów remontowych. To dużo lepsza opcja, niż doprowadzenie do sytuacji, w której remont musi zostać przerwany z powodu braku pieniędzy.

Zamów kontener na odpady poremontowe 

Wiele osób o tym zapomina, tymczasem taki kontener może być niezbędny w przypadku zaawansowanego remontu, ze skuwaniem płytek, wymianą armatury etc. Dostępność kontenerów nie jest też na tyle duża, aby można było go sobie zapewnić z dnia na dzień – dlatego zarezerwuj kontener wcześniej i ustal miejsce jego ustawienia z sąsiadami/wspólnotą mieszkaniową.

Zabierz się za łazienkę

Jeśli remont obejmuje łazienkę, to zawsze zaczynamy właśnie od niej. Jest to najbardziej potrzebne pomieszczenie w domu, stąd jego remont powinien przebiec sprawnie. Zaplanuj prace w taki sposób, aby przez jak najdłuższy czas była możliwość korzystania z łazienki (a przynajmniej z toalety).

Pora na ściany w pozostałych pomieszczeniach

Po zakończeniu remontu łazienki możesz się zabrać za kolejne pomieszczenia, pamiętając o tym, że wszelkie prace remontowe zawsze zaczynamy od ścian i sufitów. Dzięki temu nie zabrudzisz nowej podłogi. Na tym etapie warto nie tylko odmalować ściany, ale też usunąć różnego rodzaju defekty, jak dziury, spękania czy nierówności – lepiej zrobić wszystko porządnie i mieć spokój na kilka lat.

Informacja: Jeśli Twój remont uwzględnia montaż płyt karton-gips, pamiętaj o odpowiednich akcesoriach! Wkręty do GK na taśmie to rozwiązanie, które nie tylko ułatwi Ci montaż, ale też zapewni solidność konstrukcji.

Teraz czas na podłogi

Po wyremontowaniu ścian możesz się już zabrać za wymianę podłóg. Jest to mniej czasochłonne, no chyba, że potrzebne będzie skucie starych płytek i przyklejenie nowych. Jeśli taka wizja Cię przeraża, to zastanów się, czy lepszym pomysłem nie będzie położenie na płytki paneli podłogowych – pomieszczenia nieco się obniżą, ale za to będziesz mieć dużo mniej pracy.

Końcowy etap: montaż drzwi, kontaktów, oświetlenia etc.

Dopiero po zakończeniu właściwych prac remontowych przystępujemy do najprzyjemniejszej części, czyli montażu opraw kontaktów, włączników, lamp, karniszy oraz oczywiście drzwi – pamiętaj, że futryna będzie wymagać obróbki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie