Grzejnik C22 a V22 – na czym polega różnica?

Jerzy Biernacki
19.08.2024

Wybierając grzejniki do domu czy mieszkania należy się kierować projektem instalacji grzewczej. Gdy go brakuje, wartościowa będzie opinia instalatora. Wielu inwestorów preferuje jednak samodzielne skompletowanie elementów instalacji i natrafia na nie do końca zrozumiałe dla siebie terminy. Przykładem może być rozróżnienie grzejników X22 i V22, czemu bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Różnica sprowadza się do typu zasilania

Grzejnik o oznaczeniu C22 jest zasilany od boku, co oznacza, że przewody doprowadzające ciepłą wodę i odprowadzające zimną wodę są umieszczone z boku grzejnika. Analogicznie: grzejnik V22 jest zasilany od dołu.

Ma to o tyle istotne znaczenie, że typ zasilania wpływa na estetykę montażu grzejnika. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypadają grzejniki V22, gdzie przyłącze zasilania i powrotu jest praktycznie niewidoczne.

Z drugiej strony są sytuacje, w których trudno byłoby wykonać dolne zasilanie grzejnika, najczęściej z powodu braku miejsca czy specyficznego poprowadzenia instalacji. Wówczas decydujemy się na wariant C22.

To warto wiedzieć:

Na rynku dostępne są również grzejniki typu CV, czyli posiadające punkty przyłączenia zasilania i powrotu zarówno od dołu, jak i z boku.

Warianty grzejników

C22/V22 to tylko jeden z rodzajów grzejników. Oznaczenie cyfrowe odnosi się do liczby płyt grzewczych i konwektorów, co wpływa na wydajność energetyczną grzejnika oraz jego wymiary.

Grzejniki o oznaczeniu 11, np. C11 czy V11, są wyposażone w 1 płytą grzewczą i 1 konwektor, te o oznaczeniu 22 posiadają 2 płyty grzewcze i 2 konwektory, a 33 3 płyty grzewcze i 3 konwektory – te ostatnie są zatem najgrubsze, ale też najwydajniejsze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie